Μπακς: Τεράστιος Γιάννης, τεράστια ανατροπή με τους Καβαλίερς, με τρομερή 3η περίοδο (Video)

2022-11-26T07:14:46+00:00 2022-11-26T07:14:46+00:00.

26/Nov/22 07:14

MILWAUKEE, WI - NOVEMBER 25: Giannis Antetokounmpo #34 of the Milwaukee Bucks shoots against Dean Wade #32 and Darius Garland #10 of the Cleveland Cavaliers during the NBA game at Fiserv Forum on November 25, 2022 in Milwaukee, Wisconsin. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2022 NBAE (Photo by Gary Dineen/NBAE via Getty Images)

Όταν βρέθηκαν με -16 οι Μπακς κάποια στιγμή στο πρώτο ημίχρονο και -11 στα 24 λεπτά, το παιχνίδι στο Μιλγουόκι με τους Καβαλίερς φαινόταν να πηγαίνει πολύ στραβά. Μέχρι που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι συμπαίκτες του αποφάσισαν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια του στην 3η περίοδο…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης πέτυχε 38 πόντους και οι Μπακς γύρισαν τούμπα το παιχνίδι με 35-10 (!) στο τρίτο 12λεπτο, νικώντας τελικά εύκολα με 117-102 τους Καβς, σταματώντας το σερί των τεσσάρων νικών που είχαν οι τελευταίοι. Η προηγούμενη ήττα του Κλίβελαντ ήταν και πάλι από τους Μπακς στο Μιλγουόκι.

Ο “Greek Freak” μέτρησε 38 πόντους έχοντας αυτή τη φορά εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας με 13/20 σουτ, 2/3 τρίποντα και επιτέλους συνδέθηκε… καλά από τα 4.5 μέτρα, με 10/14 βολές. Πρόσθεσε εννιά ριμπάουντ, έξι ασίστ και δύο μπλοκ σε μόλις 31 λεπτά!

Σε οκτώ λεπτά οι Μπακς πέτυχαν επί μέρους σκορ 23-2 και το -11 έγινε +10, συνεχίζοντας ως το τέλος της περιόδου που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι.

Η προηγούμενη φορά που οι Μπακς πέτυχαν τέτοια διαφορά μέσα σε ένα παιχνίδι ήταν στις 4 Ιανουαρίου του 2019 με 43-14 κατά των Χοκς.

Το μυστικό ήταν η άμυνα πάνω σε Ντόνοβαν Μίτσελ και Ντάριους Γκάρλαντ. Οι δύο τους είχαν μαζί 38 πόντους με 14/26 στο πρώτο μέρος (63-52 το σκορ) και στη συνέχεια πέτυχαν μόλις άλλους 11 με 4/16! Συνολικά ο Μίτσελ σημείωσε 29 και το “ζευγάρι” του στην περιφέρεια των Καβς πρόσθεσε 20.

Ο Τζεβόν Κάρτερ με 18 και 5/6 τρίποντα και ο Μπόμπι Πόρτις με 14 ήταν οι άλλοι παίκτες των Μπακς που πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Οκόρο με 13 ήταν ο τρίτος “διψήφιος” των φιλοξενούμενων που έχασαν νωρίς τον Τζάρετ Άλεν ο οποίος έπαιξε μόλις 12 λεπτά και αποχώρησε με τραυματισμό στο γοφό.

Οι Μπακς έφτασαν στο 13-5 και κράτησαν την 2η θέση σε ολόκληρο το ΝΒΑ πίσω από τους Σέλτικς και οι Καβαλίερς έπεσαν στο 12-7, αλλά έμειναν στην 3η θέση της Ανατολής με τους Πέισερς να βρίσκονται ακριβώς πίσω τους.