Πίστονς: Ο… παλιός Μπογκντάνοβιτς νίκησε τον νέο Ντόντσιτς (Video)

2022-12-02T07:14:19+00:00 2022-12-02T15:27:36+00:00.

02/Dec/22 07:14

DETROIT, MICHIGAN - DECEMBER 01: Luka Doncic #77 of the Dallas Mavericks passes around Bojan Bogdanovic #44 of the Detroit Pistons during the second half at Little Caesars Arena on December 01, 2022 in Detroit, Michigan. Detroit won the game 131-125 in overtime. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Gregory Shamus/Getty Images)

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς πέτυχε 30 πόντους, ο Λούκα Ντόντσιτς 35, αλλά ο πρώτος με τους Πίστονς έφυγαν νικητές από το γήπεδο στο Ντιτρόιτ, σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση με 131-125!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Aν και οι Πίστονς έπαιζαν (εδώ και καιρό) χωρίς τον Κέιντ Κάνινγκχαμ κι έχασαν την ευκαιρία στο τέλος του αγώνα να πάρουν τη νίκη, στην παράταση ήρθε ο Κίλιαν Χέιζ με δύο τρίποντα στη σειρά για να ξεκαθαρίσει το τοπίο από ισόπαλο που ήταν το σκορ 1:30 πριν το τέλος!

Ο Γάλλος Χέιζ πέτυχε ρεκόρ σεζόν 22 πόντους με 2/4 τρίποντα, τα μοναδικά του στον αγώνα. Μοίραζε και οκτώ ασίστ σε αυτό το “ευρωπαϊκό” παιχνίδι που είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπογκντάνοβιτς από τη μία (30π. με 5/6 τρίποντα)! και τον Λούκα Ντόντσιτς φυσικά, από την άλλη.

Ο Λούκα Μάτζικ μέτρησε 35 πόντους με 7/14 τρίποντα και 10 ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ ήταν αυτός που βοήθησε τους Μάβερικς να γυρίσουν το ματς από το -8 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος.
Το Ντάλας ισοφάρισε, ο Αϊζάια Στιούαρτ (9π., 12ρ.) είχε μία ακόμα ευκαιρία για τους Πίστονς ώστε να τελειώσει το ματς, αλλά το τρίποντο του βρήκε σίδερο.

Οι Πίστονς βρίσκονται στην προτελευταία θέση της Ανατολής με ρεκόρ 6-18 νικώντας για πρώτη φορά μετά τρεις ήττες. Ο Τζέιντεν Άιβι έβαλε 16, ενώ εντυπωσιακός με 19π., 13ρ. ήταν ο Μάρβιν Μπάγκλεϊ.

Οι Μάβερικς δεν … στρίβουν παρά τα ανδραγαθήματα του Ντόντσιτς και έπεσαν στο 10-11 και την 11η θέση. Ο Κρίστιαν Γουντ τον ακολούθησε σε απόδοση με 25 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, όπως και ο Τιμ Χάρνταγουεϊ που έβαλε 26 με 6/14 τρίποντα.