Μάβερικς-Καβαλίερς: Ο Ντόνοβαν Μίτσελ (34) νίκησε τον Ντόντσιτς (30), έπαιξε κι ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (Video)

2022-12-15T07:57:42+00:00 2022-12-15T07:57:42+00:00.

15/Dec/22 07:57

doncic-donovan-mitchell
Glenn James / Getty Images / Ideal Image

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ πέτυχε 34 πόντους και πήρε μία μικρή προσωπική ρεβάνς από τον Λούκα Ντόντσιτς (30) για τον αποκλεισμό των Τζαζ πέρυσι από τους Μάβερικς. Βέβαια, αυτός ο αποκλεισμός οδήγησε τον “Spida” στο Κλίβελαντ, κάτι που δεν… χαλάει τον σπουδαίο σκόρερ όπως κι ο ίδιος δήλωσε.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Καβαλίερς πέρασαν άνετα με 105-90 από το Ντάλας, με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να μετράει 34 πόντους με 13.20 σουτ και 6/9 τρίποντα, κρατώντας σταθερά την 3η θέση στην Ανατολή, απόδειξη της ανοδικής τους πορείας από πέρυσι και της απογείωσης που πήραν με τον πρώην άσο των Τζαζ.

Οι Καβαλίερς προηγήθηκαν με 19 πόντους στο ημίχρονο, με τον Λαμάρ Στίβενς να μαρκάρει αποτελεσματικά τον Ντόντσιτς κρατώντας τον στα 4/13 σουτ. Όταν το ματς άνοιξε, ο Ντόντσιτς έκλεισε με 30 πόντους αλλά με 9/23 σουτ (6ασ.) και το μόνο που κατάφεραν οι Μάβερικς ήταν να μειώσουν ως τους εννιά πόντους χωρίς συνέχεια, αφού ο Μίτσελ με ένα τρίποντο τους… έβαλε στη θέση τους.

Η μεγάλη διαφορά είχε ως αποτέλεσμα να αγωνιστεί για τρία λεπτά ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, έχοντας ένα άστοχο σουτ όλο κι όλο.

Εκτός από την καλή του άμυνα κατά διαστήματα, ο Λαμάρ Στίβενς έκανε νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, παίζοντας και πάλι βασικός στο “τρία”. Έβαν Μόμπλεϊ και Τζάρετ Άλεν πέτυχαν από 14 πόντους για τους Καβαλίερς.

Ο Κρίστιαν Γουντ πρόσθεσε 20 για τους Μάβερικς που έμειναν στην 9η θέση της δυτικής περιφέρειας με ρεκόρ 14-14, παρότι ο Λούκα Ντόντσιτς κάνει τη σεζόν της καριέρας του ως τώρα.