Νετς: Διαστημικός Ντουράντ με ρεκόρ καριέρας περιόδου, σούπερ Ίρβινγκ και έξι σερί νίκες! (Video)

2022-12-19T07:26:52+00:00 2022-12-19T07:26:52+00:00.

19/Dec/22 07:26

DETROIT, MI - DECEMBER 18: Kevin Durant #7 of the Brooklyn Nets shoots the ball during the game against the Detroit Pistons on December 18, 2022 at Little Caesars Arena in Detroit, Michigan. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2022 NBAE (Photo by Chris Schwegler/NBAE via Getty Images)

Oι Νετς έχουν αφήσει προ πολλού πίσω τους την ιστορία με τον Κάιρι Ίρβινγκ και την τιμωρία του. Ο Κέβιν Ντουράντ δεν… αφήνει τίποτα όρθιο στο διάβα του…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο “KD” πέτυχε ρεκόρ καριέρας περιόδου με 26 πόντους στην τρίτη του αγώνα κι οι Νετς δραπέτευσαν με 124-121 από το Ντιτρόιτ, με τεράστια ανατροπή 17 πόντων φτάνοντας έτσι στην 6η σερί νίκη τους και την 7η κατά των Πίστονς!

Οι Πίστονς προηγήθηκαν με +17 στο πρώτο 28λεπτο, αλλά ο Ντουράντ έκανε το … 26-25 (ο ίδιος με τους Πίστονς) στο τρίτο 12λεπτο και οι Νετς με 45-26 γύρισαν το παιχνίδι που έγινε ντέρμπι.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ πρόσθεσε 38 και οι Νετς γλίτωσαν στο τέλος την ισοφάριση από τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς που έφτασε τους 26, πρώτος σκόρερ των Πίστονς.

Ο Ντουράντ είχε συνολικά 43 πόντους με διαστημικά ποσοστά ευστοχίας στο διάστημα των 26 που έβαλε σε μία περίοδο με 3/3 τρίποντα, 7/7 βολές και 8/10 σουτ.
Ο Ίρβινγκ έβαλε 38 με 5/10 τρίποντα. Αστόχησε σε μία προσπάθεια προς το τέλος αλλά οι διαιτητές έδωσαν φάουλ κατά του Κίλιαν Χέιζ.

Ο κόουτς Κέισι ζήτησε challenge αλλά η απόφαση δεν άλλαξε και ο Ίρβινγκ με 2/3 βολές έκανε το 122-119, με 29” να απομένουν. Ο Άλεκ Μπερκς μείωσε στον πόντο, ο Ντουράντ έβαλε 2/2 βολές και ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς αστόχησε στην εκπνοή εξαιτίας και της παρεμβολής του Νικ Κλάξτον στο σουτ!

Ο Τζέιντεν Άιβι πρόσθεσε 19 για τους Πίστονς που βρίσκονται στην προτελευταία θέση του ΝΒΑ με τους Χόρνετς στον πάτο της βαθμολογίας.