Ουόριορς: ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ νίκη στη 2η παράταση, με δύο … buzzer beater και 54 του Κλέι Τόμπσον!!! (Video)

2023-01-03T07:35:34+00:00 2023-01-03T07:44:02+00:00.

03/Jan/23 07:35

SAN FRANCISCO, CALIFORNIA - JANUARY 02: Kevon Looney #5 of the Golden State Warriors is surrounded by teammates after he made the game-winning shot at the buzzer of double overtime to beat the Atlanta Hawks at Chase Center on January 02, 2023 in San Francisco, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Ezra Shaw/Getty Images)

Oι Ουόριορς δεν… χάνουν στο Σαν Φρανσίσκο (17-2)! Αυτή τη φορά νίκησαν με αδιανόητο τρόπο, χάρη σε δύο buzzer beater, ένα του Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο στην κανονική διάρκεια του αγώνα κατά των Χοκς κι ένα του Κεβόν Λούνεϊ στην εκπνοή της 2ης παράτασης για το επικό 143-141!!!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Το σερί των Ουόριορς έφτασε στις πέντε νίκες και το καλύτερο εντός έδρας ρεκόρ φέτος στο ΝΒΑ στο 17-2 (έχουν και το χειρότερο εκτός με 3-16!

Και πώς έγινε αυτό; Πραγματικά μοιάζει με σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Με το σκορ υπέρ των Χοκς στο +3, οι Ουόριορς είχαν μία ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Η μπάλα πήγε στον “καυτό” Κλέι Τόμπσον – με 54 τέλειωσε το ματς, δεύτερο ρεκόρ καριέρας μετά τους 60 που έχει- αλλά αστόχησε από τη γωνία υπό ασφυκτική πίεση.

Ο Τζόρνταν Πουλ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ αλλά κόπηκε από τον Ντεζούντε Μάρεϊ. Η μπάλα όμως κατέληξε στον Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο ο οποίος στην εκπνοή (0.6” για την ακρίβεια) έσωσε τους Ουόριορς στην κανονική περίοδο.

Η 1η παράταση έληξε κι αυτή ισόπαλη και το δράμα συνεχίστηκε. Οι Ουόριορς βρέθηκαν στο +5 αλλά οι Χοκς ισοφάρισαν με τρίποντο του Ντεζούντε Μάρεϊ και καλάθι του Τρέι Γιανγκ.
Οι πρωταθλητές έδωσαν την μπάλα στον Κλέι που είχε 10/20 τρίποντα ως εκεί, αστόχησε και ο Κεβόν Λούνεϊ με διπλό επιθετικό ριμπάουντ (10 στο παιχνίδι, 20 ριμπάουντ στο σύνολο και 14 πόντοι) και φόλοου έδωσε τη νίκη στην ομάδα του!!!

Ο Κλέι Τόμπσον πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 54 πόντους (21/39 σουτ), ο Τζόρνταν Πουλ πρόσθεσε 28 κι ο Λαμπ 17 από τον πάγκο. Ο Ντρέιμοντ Γκριν πρόσθεσε μόλις πέντε, αλλά είχε 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Οι Ουόριορς έχουν χάσει μόλις δύο ματς στο Σαν Φρανσίσκο, τρέχουν σερί πέντε νικών και έξι εντός έδρας και έπιασαν τους Σανς και τους Μπλέιζερς στις θέσεις 7-9, με τον Στεφ Κάρι εκτός δράσης εδώ και εβδομάδες, να πανηγυρίζει έξαλλα τη νίκη των συμπαικτών του.

Ο Τρέι Γιανγκ είχε 30 πόντους και 14 ασίστ, ο Τζον Κόλινς 25 και 13 ριμπάουντ, ο Ντεζούντε Μάρεϊ 25 και επτά τελικές πάσες και ο Μπογκντάνοβιτς 21 πόντους για τους Χοκς οι οποίοι έχασαν τέταρτο σερί ματς.