Nάγκετς: Τέλειωσαν τους Κλίπερς σε… 24 λεπτά, μαζί στην κορυφή της Δύσης με τους Γκρίζλις (Video)

2023-01-06T07:41:31+00:00 2023-01-06T07:37:07+00:00.

06/Jan/23 07:41

DENVER, COLORADO - JANUARY 05: Nikola Jokic #15 of the Denver Nuggets is fouled going to the basket by Norman Powell #24 of the Los Angeles Clippers in the first quarter at Ball Arena on January 05, 2023 in Denver, Colorado. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Matthew Stockman/Getty Images)

To παιχνίδι στο Ντένβερ τελείωσε πριν καν… ξεκινήσει.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Νάγκετς ισοπέδωσαν με 122-91 τους Κλίπερς έχοντας πάρει προβάδισμα 34 πόντων (!!!) στο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να αποσυρθούν όλοι οι βασικοί των δύο ομάδων από νωρίς!

Οι πρωτοπόροι της Δύσης προηγήθηκαν με 32-15 στην πρώτη περίοδο και συνέχισαν απτόητοι στη δεύτερη με 34-17!

Είναι χαρακτηριστικό πως, ο Νίκολα Γιόκιτς αγωνίστηκε μόλις 24 λεπτά πετυχαίνοντας 12 πόντους με εννιά ασίστ, ο Τζαμάλ Μάρεϊ πάτησε παρκέ 21′ και έβαλε 18 με 4/5 τρίποντα και ο Μπόουνς Χάιλαντ πρόσθεσε 16 από τον πάγκο.

Οι Κλίπερς είχαν 5/37 τρίποντα χάνοντας τα… αυγά και τα πασχάλια. Ο Καουάι Λέοναρντ έπαιξε μόλις 18 λεπτά βάζοντας έξι πόντους και ο Πολ Τζορτζ πάτησε παρκέ 14 λεπτά με 1/9 σουτ και τρεις πόντους!

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους Κλίπερς που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Νόρμαν Πάουελ με 13 πόντους. Έπεσαν στην 6η θέση της δυτικής περιφέρειας και έχουν διαφορά μόλις μισή νίκη από τους ΜπλέιζερςΣανς και Ουόριορς που ακολουθούν.

Στο Ορλάντο τώρα, οι Γκρίζλις προηγήθηκαν με 22 πόντους στο ημίχρονο επί των Μάτζικ και δεν είχαν πρόβλημα να πάρουν τη νίκη με 123-115, φτάνοντας στις πέντε σερί επιτυχίες. Χάρη σε αυτές κρατούν μαζί με τους Νάγκετς την 1η θέση στη δυτική περιφέρεια.

Ο Τζα Μοράντ έβαλε 32 πόντους (6ασ.) και ο Τζάρεν Τζάκσον πρόσθεσε 31 (με 12/14 σουτ) και 10 ριμπάουντ για τους Γκρίζλις.

Ο Πάολο Μπανκέρο σημείωσε 20 πόντους και ο Φρανζ Βάγκνερ 22 για τους Μάτζικ οι οποίοι απέχουν τώρα 3.5 νίκες από τη ζώνη των play-in της ανατολικής περιφέρειας.