Μπακς: Συντριβή στο Μιλγουόκι από τους τελευταίους Χόρνετς με ρεκόρ ιστορίας στο ΝΒΑ! (Video)

2023-01-07T07:24:07+00:00 2023-01-07T08:41:51+00:00.

07/Jan/23 07:24

MILWAUKEE, WISCONSIN - JANUARY 06: Giannis Antetokounmpo #34 of the Milwaukee Bucks is defended by P.J. Washington #25 of the Charlotte Hornets during the first half of a game at Fiserv Forum on January 06, 2023 in Milwaukee, Wisconsin. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Stacy Revere/Getty Images)

Oι Χόρνετς μπήκαν στο παιχνίδι ως τελευταίοι στο ΝΒΑ και οι Μπακς ως δεύτεροι. Το αποτέλεσμα ήταν μη αναμενόμενο και το ακριβώς ανάποδο από τη βαθμολογική θέση των δύο ομάδων…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι φιλοξενούμενοι Χόρνετς διέλυσαν με 138-109 τους Μπακς, ανοίγοντας το παιχνίδι με σκορ 51-28!

Οι 51 πόντοι των Χόρνετς αποτελούν ρεκόρ ιστορίας του οργανισμού σε οποιαδήποτε περίοδο και ισοφάρισαν τους Ουόριορς από το 2019 για τους περισσότερους σε πρώτο 12λεπτο όλων των εποχών στο ΝΒΑ!!!

Ο Τέρι Ροζίερ πέτυχε 39 πόντους με 6/15 τρίποντα κάνοντας season high, ενώ αντίστοιχα ο Γιάννης έκανε season low με εννιά πόντους (!) στο ενεργητικό του, παίζοντας μόλις 22 λεπτά αφού το ματς κρίθηκε από πολύ νωρίς.

Ο Γιάννης μπήκε στο ματς με μέσο όρο 32.7 πόντους- τρίτος σκόρερ στο ΝΒΑ πίσω από τον Ντόντσιτς και τον Εμπίντ- αλλά είχε μόλις 2/7 σουτ και 5/11 βολές, χωρίς να μπορέσει να ξεπεράσει την άμυνα των Χόρνετς πάνω του. Όπως και κανείς άλλος παίκτης των Μπακς, πέρα από τον Μπόμπι Πόρτις που μέτρησε 19 πόντους με 12 ριμπάουντ για το έκτο σερί προσωπικό του ντανμπλ νταμπλ.

Ο Αντετοκούνμπο πρόσθεσε τέσσερα ριμπάουντ. Το προηγούμενο χαμηλότερο ρεκόρ του φέτος ήταν 16 πόντοι σε δύο παιχνίδια.

Αγωνίστηκε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο για εννιά λεπτά και είχε 2/4 βολές και 0/6 σουτ.

Οι Χόρνετς δεν έκαναν τίποτα παραπάνω από το να συντηρήσουν και να αυξήσουν για λίγο την αρχική τους διαφορά, επικρατώντας και στις τέσσερις περιόδους!

Ο ΛαΜέλο Μπολ τέλειωσε το ματς με 24 πόντους και 12 ασίστ, ο Μέισον Πλάμλι πρόσθεσε 17 πόντους, 15 ριμπάουντ και έξι ασίστ, ενώ ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον μέτρησε 23 πόντους με 5.10 τρίποντα.