ΝΒΑ: Και ξαφνικά… όλοι νικούν τους Κλίπερς, έκτη σερί ήττα αυτή τη φορά από τους Χοκς (Video)

2023-01-09T07:40:57+00:00 2023-01-09T07:29:15+00:00.

09/Jan/23 07:40

LOS ANGELES, CA - JANUARY 08: Trae Young #11 of the Atlanta Hawks shoots and scores against Kawhi Leonard #2 of the Los Angeles Clippers during the first half at Crypto.com Arena on January 8, 2023 in Los Angeles, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement(Photo by Kevork Djansezian/Getty Images)

Η περιοδεία των Χοκς στη Δύση δεν πήγαινε και πολύ καλά με τρεις ήττες σε τέσσερα ματς. Ευτυχώς για αυτούς βρήκαν μπροστά αντιμέτωπους τους Κλίπερς…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Τρέι Γιανγκ πέτυχε 30 πόντους (8 ασίστ), ο ΝτεΆντρε Χάντερ πρόσθεσε 20 και οι Χοκς νίκησαν τους Κλίπερς με 112-108 στο Λ.Α., υποχρεώνοντας τους στην έκτη σερί ήττα!

To ματς έγινε… ασανσέρ, καθώς οι Χοκς σπατάλησαν μία διαφορά 17 πόντων από το πρώτο ημίχρονο για να δουν τους Κλίπερς να κάνουν μία τεράστια ανατροπή και να προηγούνται με 102-91!

Ο Τρέι Γιανγκ έβαλε 14 πόντους στην τέταρτη περίοδο και οι Χοκς με ένα 17-4 πέρασαν μπροστά με 108-106, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Καουάι Λέοναρντ – 29 πόντοι – ισοφάρισε για τους γηπεδούχους “Κλιπς” που έπαιξαν χωρίς τον Πολ Τζορτζ, ο Γιανγκ έδωσε νέο προβάδισμα και στη συνέχεια ο Καουάι αστόχησε σε τρίποντο όπως και ο Μάρκους Μόρις στην ίδια κατοχή!

Ο Τρέι με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη των Χοκς που κρατούν με δυσκολία την 10η θέση στην ανατολική περιφέρεια.

Ο Ντεζούντε Μάρεϊ έβαλε 16 πόντους και ο Τζον Κόλινς με τον Τζέιλεν Τζόνσον πρόσθεσαν από 13 για τους φιλοξενούμενους.

Πέρα από τους Καουάι Λέοναρντ, ξεχώρισε επίσης ο Ίβιτσα Ζούμπατς με 17 πόντους και 18 ριμπάουντ στο ενεργητικό του, ενώ 15 έβαλε ο Μάρκους Μόρις που όμως είχε 3/10 τρίποντα.

Μετά την έκτη σερί ήττα τους- αρνητικό σερί της σεζόν- οι Κλίπερς έπεσαν στην 6-7η θέση μαζί με τους Ουόριορς και αγκομαχούν για να κρατήσουν το πόστο τους στα δυτικά πλέι οφς.