Λούκα Ντόντσιτς: Πρώτη φορά άποντος στο ΝΒΑ, έπεσε 2ος στους σκόρερ πίσω από τον Εμπίντ

2023-01-27T12:19:44+00:00 2023-01-27T12:19:44+00:00.

27/Jan/23 12:19

Ο Λούκα Ντόντσιτς τραυματίστηκε νωρίς στο παιχνίδι των Μάβερικς με τους Σανς κι ως αποτέλεσμα αυτού ήταν να μείνει άποντος για πρώτη φορά στην καριέρα του στο ΝΒΑ!

Ο Λούκα Ντόντσιτς αγωνίστηκε 3:11 και δεν κατάφερε να σκοράρει στα δύο σουτ που πρόλαβε να επιχειρήσει πριν υποστεί διάστρεμμα και αποχωρήσει από το παιχνίδι των Μάβερικς που νίκησαν με 99-95 τους Σανς.

Ως συμμετοχή, όμως, μετράει κανονικά.

Οπότε, έτσι καταγράφτηκε για πρώτη φορά το νούμερο μηδέν στη στατιστική του σκοράρισμα, ενώ η χειρότερη επίδοση του ήταν δύο πόντοι από τις 24-12-2019 κατά των Χιτ, όταν και πάλι είχε τραυματιστεί νωρίς και έπαιξε τότε μόλις δύο λεπτά.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν να πέσει ο μέσος όρος του κι από 33.8 πόντους με τους οποίους μπήκε στο παιχνίδι, έμεινε στους 33.0.
Έτσι, ο Τζοέλ Εμπίντ πέρασε μπροστά στον πίνακα των σκόρερ με 33.4 πόντους
Ακολουθεί ο Τζέισον Τέιτουμ με 31.1, οριακά πιο πίσω στην 4η θέση βρίσκεται ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 31.0 και πέμπτος για την ώρα είναι ο Σέι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ με 30.8π.

Αυτό ήταν το μόλις έκτο ματς του Γιάννη Αντετοκούνμπο με μονοψήφιο αριθμό πόντων, όλα τους πλην του φετινού βεβαίως, από τη ρούκι σεζόν του με τους Μάβερικς την αγωνιστική περίοδο 2018-19.

O Nτόντσιτς έχει και εννέα ματς με μηδέν πόντους στην Ευρωλίγκα, όλα στις δύο πρώτες του σεζόν στη διοργάνωση σε ηλικία 16-17 ετών.