Μπακς: Εξωγήινος Γιάννης με 54 και σούπερ ανατροπή με Κλίπερς από το -21 για την 6η σερί νίκη! (Video)

2023-02-03T07:11:53+00:00 2023-02-03T07:30:07+00:00.

03/Feb/23 07:11

MILWAUKEE, WI - FEBRUARY 2: Giannis Antetokounmpo #34 of the Milwaukee Bucks drives to the basket during the game against the LA Clippers on February 2, 2023 at the Fiserv Forum Center in Milwaukee, Wisconsin. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2022 NBAE (Photo by Gary Dineen/NBAE via Getty Images).

Αυτά που κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν ανήκουν σε… γήινο πλάσμα. Το απέδειξε για μία ακόμα φορά σε μία εντελώς MVP εμφάνιση στο Μιλγουόκι κατά των Κλίπερς…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης πέτυχε 54 πόντους- ένα κάτω από το ατομικό του ρεκόρ που πέτυχε φέτος και στην τρίτη του πενηντάρα μέσα στο 2023 (!!!) – κι οδήγησε τους Μπακς σε σπουδαία νίκη με 106-105 με σούπερ ανατροπή από το -21 που η διαφορά είχε φτάσει μέσα στην τρίτη περίοδο!!!

Ο Γιάννης είχε 54 πόντους με 19/31 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10/15 βολές, ενώ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ καθώς κατέβασε 18 ριμπάουντ! Υπέπεσε σε τρία λάθη για δύο ασίστ, έκανε ένα λίγο πριν το τέλος, αλλά ο Καουάι Λέοναρντ αστόχησε για να δώσει την νίκη στους Κλίπερς!
Ο Γιάννης με 2/2 βολές έκανε το 106-105 βάζοντας παραπάνω από τους μισούς πόντους των Μπακς. Έμεναν 1:46 για τέλος και καμία ομάδα δεν σκόραρε ως το φινάλε σε ένα δραματικό και γεμάτο αγωνία διάστημα.

Χάρη στη μυθική εμφάνιση του Γιάννη, οι Μπακς έφτασαν στις έξι σερί νίκες και πλησίασαν στα δύο παιχνίδια τους Σέλτικς στην 1η θέση της Ανατολής και του ΝΒΑ! Ενδιάμεσα τους βρίσκονται οι πρωτοπόροι της δυτικής περιφέρειας, Ντένβερ Νάγκετς.

Οι Κλίπερς είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα του παίρνοντας προβάδισμα εννιά πόντων στην πρώτη περίοδο.

Στην τρίτη ήταν όμως που πήραν τα ηνία του αγώνα για τα καλά. Με εννιά σερί πόντους του Μάρκους Μόρις (16 στο σύνολο) οι Κλίπερς ξέφυγαν με 65-49 και στη συνέχεια κατάφεραν και πήγαν τη διαφορά στο 76-55! Τρία λεπτά πριν τη λήξη του 12λεπτου, οι “Κλιπς” ήταν μπροστά με +18 , αλλά χάρη στον Γιάννη οι Μπακς μείωσαν στους εννιά.

Οι Κλίπερς έκαναν το 105-99 με 3:40 για τη λήξη κι από εκεί και πέρα δεν σκόραραν ξανά! Αντίθετα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους και 20 στο σύνολο στην τέταρτη περίοδο, η άμυνα των Μπακς άντεξε και πήραν την τεράστια νίκη.

Ο Κρις Μίντλετον πέτυχε 16 πόντους σε 20 λεπτά από τον πάγκο και ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 12.

Ο Νόρμαν Πάουελ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κλίπερς με 26 πόντους από τον πάγκο, ο Καουάι στάθηκε μοιραίος (17π.) και ο Πολ Τζορτζ πρόσθεσε 16 απόδειξη ότι η άμυνα των Μπακς κέρδισε τις μάχες απέναντι στους άσους των φιλοξενούμενων.