Ουόριορς: Ο Στεφ λείπει, ο Κλέι χορεύει με 42 και 12 τρίποντα! (Video)

2023-02-07T07:34:43+00:00 2023-02-07T07:32:09+00:00.

07/Feb/23 07:34

SAN FRANCISCO, CALIFORNIA - FEBRUARY 06: Klay Thompson #11 of the Golden State Warriors reacts after making a three-point shot over Tre Mann #23 of the Oklahoma City Thunder during the fourth quarter at Chase Center on February 06, 2023 in San Francisco, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Thearon W. Henderson/Getty Images)

Ο Κλέι Τόμπσον πέτυχε 42 πόντους με 12 εύστοχα τρίποντα- ρεκόρ σεζόν- κι οι Ουόριορς διέλυσαν με 141-114 τους Θάντερ παρά την απουσία του Στεφ Κάρι! Έχουν, μάλιστα, ρεκόρ 7-5 χωρίς αυτόν φέτος και συνολικά 28-26…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

O Kλέι Τόμπσον έκανε τη ζωή εύκολη των Ουόριορς που με τη δεύτερη σερί νίκη τους- η προηγούμενη με τον Κάρι να αποχωρεί στην τρίτη περίοδο – έφτασαν στην 7η θέση με μόλις μισό ματς απόσταση από τους έκτους Σανς.

Ο Κλέι είχε 42 πόντους με 12/16 τρίποντα σε 33 λεπτά συμμετοχής (15/22 συνολικά τα σουτ) και τώρα έχει οκτώ ματς καριέρας με +10 εύστοχα σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα, δεύτερος στην ιστορία του ΝΒΑ πίσω… φυσικά από τον Στεφ Κάρι.

Οι Ουόριορς είδαν και τον Τζόρνταν Πουλ να διαπρέπει με 21 πόντους (5/10 τρίποντα) και 12 ασίστ για το πρώτο του νταμπλ νταμπλ της σεζόν, ενώ ο Άντριου Ουίγκινς έβαλε 18.
Έστω και χωρίς τον Κάρι, οι Ουόριορς έβαλαν 26/50 (!) τρίποντα, σκορπίζοντας την άμυνα των Θάντερ.

Ο Σέι Γκίλτζεους Αλεξάντερ έμεινε χαμηλά στους 20 πόντους, ο Άαρον Ουίγκινς πρόσθεσε 19 και ο Τρε Μαν (στη φωτογραφία) πρόσθεσε 18.

Οι Θάντερ βρίσκονται μόλις ένα παιχνίδι έξω από τη ζώνη των Play-in αγώνων της Δύσης και το παλεύουν για να μπουν στα πλέι οφς.