Μπακς: Ο Γιάννης χτύπησε, σηκώθηκε, νίκησε στο δραματικό ντέρμπι με τους μισούς Σέλτικς! (Video)

2023-02-15T07:08:49+00:00 2023-02-15T07:08:49+00:00.

15/Feb/23 07:08

giannis-jrue-holiday-milwaukee-bucks

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τρόμαξε κόσμο και κοσμάκη στην τέταρτη περίοδο του μεγάλου ντέρμπι Μπακς-Σέλτικς, αλλά σηκώθηκε και μαζί με τον υπέροχο Τζρου Χόλιντεϊ, οδήγησαν την ομάδα τους σε σπουδαία νίκη με 131-125 στην παράταση, φτάνοντας μισό παιχνίδι απόσταση από την κορυφή του ΝΒΑ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 36 πόντους, 13 ριμπάουντ και εννιά ασίστ, ο Τζρου Χόλιντεϊ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 40 πόντους έχοντας 8/12 τρίποντα (προσωπική επίδοση) και οι Μπακς έφτασαν σε πολύ δύσκολη νίκη παρότι οι Σέλτικς έπαιζαν χωρίς τους:
Τέιτουμ (ίωση) – Τζέιλεν Μπράουν (κάταγμα στο πρόσωπο) – Μάρκους Σμαρτ (διάστρεμμα εδώ και εβδομάδες) και Αλ Χόρφορντ (πρήξιμο στο γόνατο! Παρόλα αυτά ήταν άκρως ανταγωνιστικοί…

Παραλίγο όμως να μη βγάλει το παιχνίδι ούτε ο Γιάννης, αφού χτύπησε στο γόνατο και έδειξε να έχει κάτι σοβαρό. Συνέχισε όμως το παιχνίδι και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στη νίκη, την 11η στη σειρά για τους Μπακς που είναι ρεκόρ για φέτος!

Ο Γιάννης είχε 12/26 σουτ και 11/19 βολές ενώ υπέπεσε και σε οκτώ λάθη.

Ο έτερος All Star των Μπακς, Τζρου Χόλιντεϊ, έκανε το παιχνίδι της ζωής του με 40 πόντους (8/12 τριπ.) ενώ μοίρασε και έξι ασίστ. Έβαλε ένα τρίποντο πίσω από το Logo κι ένα στην παράταση 25” πριν το τέλος που ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση.

Οι Μπακς θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη και στην κανονική διάρκεια του αγώνα αλλά ο Σαμ Χόζερ ισοφάρισε περίπου 6” πριν το τέλος (3/8τριπ., 15π.) στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Ο Κρις Μίντλετον συμπλήρωσε τους προαναφερθέντες με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ από τον πάγκο, ενώ στους 13 σταμάτησε ο Γκρέισον Άλεν.

Ο Ντέρικ Ουάιτ με 27 πόντους και 12 ασίστ, ο Μάλκομ Μπρόγκτον με 26 από τον πάγκο, ο Μάικ Μουσκάλα με 18 και ο Μπλέικ Γκρίφιν με 15 ξεχώρισαν για τους Σέλτικς που τώρα θα πρέπει να υπερασπιστούν την 1η θέση χωρίς ουσιαστικό πλεονέκτημα μετά το All Star Break