Μπακς: Ο Γιάννης επέστρεψε και διέλυσε με ανατροπή τους Νετς για το 15-0 και την κορυφή του ΝΒΑ! (Video)

2023-03-01T07:05:41+00:00 2023-03-01T07:05:41+00:00.

01/Mar/23 07:05

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε έπειτα από ένα παιχνίδι απουσίας (κι αυτό που τραυματίστηκε ουσιαστικά) και με 33 πόντους και 15 ριμπάουντ οδήγησε τους Μπακς σε θρίαμβο με 118-104 επί των Νετς στο Μπρούκλιν!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Το σερί των Μπακς έφτασε στο 15-0, είναι αήττητοι μέσα στον Φεβρουάριο με δέκα νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και χάρη στο διπλό στο Μπρούκλιν, ανέβηκαν στην 1η θέση του ΝΒΑ, μισό παιχνίδι μπροστά από τους Μπόστον Σέλτικς!

Ο Γιάννης δεν αγωνίστηκε κατά των Σανς, ενώ είχε τραυματιστεί στο ακριβώς προηγούμενο παιχνίδι αποχωρώντας νωρίς.

Έπαιξε μόλις 28 λεπτά (φορτώθηκε με τέσσερα φάουλ), αλλά πρόλαβε να βάλει 33 πόντους με 15/27 σουτ (1/2 τρίποντα) και 2/6 βολές, ενώ μοίρασε τέσσερις ασίστ για πέντε λάθη.
Οι Μπακς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 34-22 στην πρώτη περίοδο και με 10 στο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα έπαιξαν σαν πρωταθλητές!

Το επί μέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 66-42 (!), υποχρεώνοντας τους Νετς στην τρίτη σερί ήττα τους και την έβδομη στα τελευταία εννιά ματς που άλλαξαν το ρόστερ τους με την ανταλλαγή του Ντουράντ και του Ίρβινγκ.

Οι Μπακς έκαναν ένα 39-23 στην τρίτη περίοδο με 18-7 στα τελευταία πέντε λεπτά αυτής, παρότι σε εκείνο το σημείο ο Γιάννης πήγε στον πάγκο με το τέταρτο φάουλ του.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 14 πόντους και οκτώ ασίστ, ο Κρις Μίντλετον ήρθε και πάλι από τον πάγκο των Μπακς με 18 πόντους, ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ μέτρησε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Μίκαλ Μπρίτζες έβαλε 31 πόντους και μοίρασε πέντε ασίστ, ο Σπένσερ Ντινγουίντι πρόσθεσε 26 και οκτώ τελικές πάσες και ο Καμ Τζόνσον μέτρησε 19 και επτά ριμπάουντ.

Οι Νετς έπεσαν στην έκτη θέση για πρώτη φορά εδώ και πολλούς μήνες, με ενάμισι παιχνίδι προβάδισμα από τους έβδομους Χιτ, στην προσπάθεια που κάνουν για να κρατηθούν στην πρώτη εξάδα της Ανατολής και την απευθείας πρόκριση τους στα πλέι οφς της περιφέρειας!