Λέικερς: Χωρίς Ντέιβις, ΛεΜπρόν και Ράσελ σπουδαίο διπλό στην Οκλαχόμα Σίτι (Video)

2023-03-02T07:36:25+00:00 2023-03-02T07:36:25+00:00.

02/Mar/23 07:36

OKLAHOMA CITY, OKLAHOMA - MARCH 01: Luguentz Dort #5 of the Oklahoma City Thunder attempts to steal the ball from Dennis Schroder #17 of the Los Angeles Lakers during the fourth quarter at Paycom Center on March 01, 2023 in Oklahoma City, Oklahoma. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Ian Maule/Getty Images)

Πόσα θέλουν για να μας τρελάνουν οι Λέικερς;

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Καίτοι δεν αγωνίστηκαν ο Άντονι Ντέιβις, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς και ο Ντ’Άντζελο Ράσελ, οι Λέικερς πήραν τεράστιο διπλό με 123-117 επί των Θάντερ, οι οποίοι βέβαια δεν είχαν στο ρόστερ τους τον πέμπτο σκόρερ του ΝΒΑ, Σέι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ.

Αμφότερες οι ομάδες βρίσκονται εκτός play-in τουρνουά στη δυτική περιφέρεια, αλλά οι Λέικερς με την τέταρτη νίκη τους σε πέντε ματς έμειναν ένα παιχνίδι πίσω από τη 10η θέση (Τζαζ και Πέλικανς μαζί), ενώ οι Θάντερ αποχαιρετούν το όνειρο (2.5 ματς πίσω) χάνοντας σε πέμπτο σερί αγώνα!

Ο Ντένις Σρέντερ πέτυχε 22 από τους 26 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο παρότι ξεκίνησε το ματς με τραυματισμό κι αυτός! Ο διεθνής Γερμανός γκαρντ συνέχισε το παιχνίδι ακάθεκτος παίζοντας 37 λεπτά και ηγήθηκε των Λέικερς που με +9 στο δεύτερο ημίχρονο πήραν τη νίκη.

Είχε επίσης έξι ασίστ στο ενεργητικό του και 3/6 τρίποντα, παίρνοντας την ηγεσία των Λέικερς σε αυτό το κρίσιμο παιχνίδι, 19 ματς πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Ο Όστιν Ριβς πρόσθεσε 19 πόντους και ο Τρόι Μπράουν έβαλε άλλους τόσους για το προσωπικό του φετινό ρεκόρ, ενώ ο Λόνι Ουόκερ έβαλε 13 και ο Μο Μπάμπα 12.

Ο Τζέιλεν Ουίλιαμς έβαλε 24 πόντους, ο Τζος Γκίντεϊ πρόσθεσε 22 αγγίζοντας το τριπλ νταμπλ με 11 ασίστ και εννιά ριμπάουντ και ο Λου Ντορτ έβαλε 19 για τους Θάντερ.