Ουόριορς-Μπακς: Ο μυθικός Κάρι έσωσε στο τέλος τους πρωταθλητές! (Video)

2023-03-12T07:19:23+00:00 2023-03-12T07:25:29+00:00.

12/Mar/23 07:19

SAN FRANCISCO, CA - MARCH 11: Stephen Curry #30 of the Golden State Warriors celebrates during the game against the Milwaukee Bucks on March 11, 2023 at Chase Center in San Francisco, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2023 NBAE (Photo by Noah Graham/NBAE via Getty Images)

Ο Στεφ Κάρι είχε χάσει και τα τρία παιχνίδια από την επιστροφή του μετά τον τραυματισμό στο πόδι. Το σκορ ήταν 108-100 για τους Μπακς. Για τον μυθικό Κάρι ήταν πολύ βαρύ να χάσει άλλο ένα και μάλιστα μπροστά στο κοινό του…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Ουόριορς γύρισαν από την κόλαση χάρη στα απίθανα καλάθια του Στεφ Κάρι και με μία clutch τάπα στον Τζρου Χόλιντεϊ, ισοφάρισαν το παιχνίδι με τους Μπακς που έπαιξαν πάλι χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (τρίτο σερί ματς) και στην παράταση επικράτησαν καθαρά με 125-116, διακόπτοντας το σερί των φιλοξενούμενων των τριών νικών και των 19 νικών σε 20 αγώνες!

Οι πρωταθλητές ήταν πίσω στο σκορ με 108-100, αλλά ισοφάρισαν το παιχνίδι με καλάθια του Κάρι που έβαλε 22 πόντους στην τέταρτη περίοδο και την παράταση και 36 συνολικά!

Ο Τζρου Χόλιντεϊ (18π., 9ρ., 8ασ.) έβαλε μπροστά τους Μπακς με τρίποντο, αλλά ο Κάρι ανταπέδωσε επίσης έξω από τα 7.25 μέτρα με 19” να απομένουν.
Ο άσος των Μπακς πήρε και την τελευταία προσπάθεια της ομάδας του αλλά ο Κάρι τον μπλόκαρε πάνω στο λέι απ νίκης!

Ο Ντρέιμοντ Γκριν αστόχησε για … λίγο στην εκπνοή και στην παράταση ο Κλέι Τόμπσον με τον Κάρι ανέλαβαν δράση για την εύκολη επικράτηση των γηπεδούχων Ουόριορς

Ο Κάρι είχε 36 με 6/15 τρίποντα και τέσσερις ασίστ, ο Κλέι Τόμπσον έβαλε 22 με 4/9 και ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο πρόσθεσε 20 με 6/12τριπ. και 10 ριμπάουντ.

Πιο χαμηλά έμεινε από τον πάγκο ο Τζόρνταν Πουλ, ο Γκριν είχε πέντε πόντους (2/10 σουτ), 13 ριμπάουντ και εννιά ασίστ στο ενεργητικό του.

Οι Ουόριορς πήραν ανάσα μένοντας στην 6η θέση της Δύσης με ένα παιχνίδι απόσταση από την 7η Μινεσότα.

Ο Κρις Μίντλετον με 19 πόντους και ο Μπρουκ Λόπεζ με άλλους τόσους (πέντε μπλοκ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των πρωτοπόρων του ΝΒΑ, με τον Χόλιντεϊ να βάζει 18 (7/22 σουτ) και τους Τζο Ινγκλς-Μπόμπι Πόρτις να ακολουθούν με 15.

Οι Μπακς κρατούν σταθερά την πρώτη θέση στο ΝΒΑ, αλλά η διαφορά τους από τους Σέλτικς μειώθηκε στο 1.5 παιχνίδι χάνοντας το σερί των τριών νικών.