Κάιλ Λάουρι: Πρώτη φορά αναπληρωματικός μετά 771 σερί ματς!

2023-03-12T11:01:36+00:00 2023-03-12T11:01:36+00:00.

12/Mar/23 11:01

lowry

Πέρασαν δέκα χρόνια (!) και 771 ματς στα οποία ο Κάιλ Λάουρι είδε το πρώτο τζάμπολ ενός αγώνα του ΝΒΑ καθισμένος στον πάγκο…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Έγινε κι αυτό.

Ο 37χρονος Κάιλ Λάουρι επέστρεψε στο ροτέισον των Χιτ μετά τις 2 Φεβρουαρίου, με τον κόουτς Έρικ Σπέλστρα να αποφασίσει να τον φέρει από τον πάγκο του μετά τα 15 ματς στα οποία απουσίασε.

Ήταν η πρώτη φορά από τις 26 Ιανουαρίου του 2013 σε αγώνα των Ράπτορς με τους Καβαλίερς που ο πρωταθλητής του 2019 ξεκίνησε ως αναπληρωματικός!

Από τότε έπαιξε 677 σερί ματς ως βασικός με τους Ράπτορς κυρίως, αλλά και με τους Μαϊάμι Χιτ, συν άλλα 94 ματς στα πλέι οφς!

“Το μόνο που ήθελα ήταν να βοηθήσω την ομάδα μου. Δεν με ενόχλησε το γεγονός”, σχολίασε ο Κάιλ Λάουρι που βέβαια έπαιξε με χρόνο βασικού αφού πάτησε στο παρκέ για 36 λεπτά μετρώντας 12 πόντους και τέσσερις ασίστ στην ήττα των Χιτ από τους Μάτζικ στην παράταση με 126-114 (Ουέντελ Κάρτερ 27, Μπάτλερ 38). Μάλιστα οι Χιτ ισοφάρισαν στο τέλος της κανονικής διάρκειας με τρίποντο του Τζίμι Μπάτλερ, αλλά στην παράταση κατέρρευσαν.

Ο Σπέλστρα είπε ότι δεν υπολόγιζε να χρησιμοποιήσει τον Κάιλ Λάουρι για τόση ώρα, αλλά ο βασικός Τάιλερ Χίροου έπαιξε 27 λεπτά λόγω στομαχικής δηλητηρίασης.

Ο Λάουρι έχει αγωνιστεί ως τώρα στους Ρόκετς όπου τότε ήταν κυρίως αναπληρωματικός, στους Ράπτορς (βασικός μετά την πρώτη του σεζόν) και στους Χιτ.
Φέτος έχει 12.0 πόντους και 5.3 ασίστ ενώ ως βασικός μετράει 16.4 πόντους και 7.0 ασίστ στην καριέρα του.