Μπακς: Κατάρρευση στο Β’ ημίχρονο, στους 25 ο Γιάννης, μεγάλο διπλό οι Πέισερς! (Video)

2023-03-17T07:17:19+00:00 2023-03-17T07:11:54+00:00.

17/Mar/23 07:17

MILWAUKEE, WISCONSIN - MARCH 16: Andrew Nembhard #2 of the Indiana Pacers drives against Giannis Antetokounmpo #34 of the Milwaukee Bucks during the second half at Fiserv Forum on March 16, 2023 in Milwaukee, Wisconsin. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by John Fisher/Getty Images)

Oι Μπακς προηγήθηκαν με 79-65 στο 28′ της τρίτης περιόδου, αλλά οι Πέισερς έκαναν μία τεράστια αντεπίθεση και με επί μέρους σκορ 84-61 στο δεύτερο μέρος, πήραν σπουδαίο διπλό με 139-123 επί των πρωτοπόρων του ΝΒΑ, έστω κι αν έπαιζαν χωρίς τον All Star ηγέτη τους, Ταϊρίς Χαλιμπάρτον!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

O Γιάννης Αντετοκούνμπο περιορίστηκε στους 25 πόντους (10/17 σουτ, 5/10 βολές, εννιά ριμπάουντ, πέντε ασίστ)
παίζοντας μόλις 27 λεπτά αφού φορτώθηκε νωρίς με φάουλ και οι Πέισερς με καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο στο οποίο είχαν 13/19 εύστοχα τρίποντα (και 22/46 συνολικά), νίκησαν καθαρά και πλησίασαν τους Ουίζαρντς στο μισό παιχνίδι για τη 10η θέση των play-in της Ανατολής!

Αντίστοιχα οι Μπακς είχαν μόλις 11/32 τρίποντα.

Ο Χαλιμπάρτον απουσίασε και θα χάσει τουλάχιστον άλλα δύο ματς με διάστρεμμα, αλλά ο ρούκι Άντριου Νέμπχαρντ στάθηκε άξια στη θέση του μετρώντας 24 πόντους με 4/9 τρίποντα και πέντε ασίστ στο ενεργητικό του.
Ο Άαρον Νέσμιθ πρόσθεσε 22 (6/9τριπ.), ο Μπάντι Χιλντ έβαλε 20, ο Τι Τζέι ΜακΚόνελ είχε 19 (9/12 σουτ) και 12 ασίστ και μεγάλη πρόβλημα προκάλεσαν στους Μπακς οι πρώην παίκτες τους, Τζόρνταν Νουόρα (12π., 8ρ.) και Τζορτζ Χιλ (15π.)!

Οι Πέισερς γύρισαν το ματς από το -14 με 49-37 στην τρίτη περίοδο και 35-22 στην τέταρτη!

Για τους Μπακς δεν αγωνίστηκε ο Μπρουκ Λόπεζ, ο Τζρου Χόλιντεϊ ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Μπόμπι Πόρτις σταμάτησε στους 16 με εννιά ριμπάουντ.
Δεν έπαιξε επίσης ο Γκρέισον Άλεν.

Χαμηλή ήταν η “πτήση” του Κρις Μίντλετον με 16 πόντους έχοντας μόνο άστοχα (0/5) έξω από τα 7.25 μέτρα.

Οι Μπακς είναι η μοναδική ομάδα της Ανατολής που έχει εξασφαλίσει την πρόκριση της στα πλέι οφς και παρέμεινε στην 1η θέση της περιφέρειας και του ΝΒΑ.
Η απόσταση τους από τους Σέλτικς μειώθηκε στα δύο παιχνίδια και απομένει ακόμα μία ντουζίνα αγώνων για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος και να εξασφαλίσουν το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στην Ανατολή αλλά και συνολικά στη λίγκα.