Μπακς: Σαρωτικοί στο Σολτ Λέικ Σίτι με Γιάνναρο, Άλεν και… τρίποντα (Video)

2023-03-25T07:17:06+00:00 2023-03-25T13:33:11+00:00.

25/Mar/23 07:17

giannis-antetokounmpo-milwaukee-bucks

Οι Μπακς ήταν σαρωτικοί στο Σολτ Λέικ Σίτι, διαλύοντας με 144-116 τους Τζαζ για την τρίτη σερί νίκη τους, με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Γκρέισον Άλεν και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ότι υπήρχαν και πολλοί υστερήσαντες εδώ που τα λέμε.

Ο Γκρέισον Άλεν πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 25 πόντους έχοντας 5/9 τρίποντα και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τον ακολούθησε στο σκοράρισμα με 24 με εξαίσια ποσοστά ευστοχίας εντός πεδιάς (10/13 σουτ) και 3/6 βολές.
Μοίρασε και 11 ασίστ, μάζεψε έξι ριμπάουντ και έπαιξε μόλις 25 λεπτά!

Γενικά δεν χρειάστηκε να φορτσάρουν οι Μπακς αφού στην πρώτη και την τρίτη περίοδο ισοπέδωσαν τους γηπεδούχους (+32 σε αυτά τα 12λεπτα) που καίγονταν για τη νίκη μπας και μπουν στο play-in τουρνουά της Δύσης.

Οι Μπακς έβαλαν 22 τρίποντα, σούταραν με 57%, μοίρασαν 42 (!) ασίστ για 55 καλάθια και γενικά έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ γέμισε τη στατιστική του με 18 πόντους και επτά ασίστ, ο Πατ Κόνατον ακολούθησε στο σκοράρισμα με 22 (6/10 τρίποντα) ως βασικός και ο Μπρουκ Λόπεζ ήταν εντυπωσιακός με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και επτά μπλοκ!

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε 12 λεπτά και πέτυχε τέσσερις πόντους με 2/3 σουτ, ενώ είχε επίσης από δύο ριμπάουντ και ασίστ, συν ένα κλέψιμο.

Οι Μπακς κρατούν το προβάδισμα των 2.5 παιχνιδιών από τους Σέλτικς για το απόλυτο αβαντάζ έδρας σε ολόκληρο το ΝΒΑ, ενώ οι Τζαζ έπεσαν στην 12η θέση, αλλά μόλις με μισό παιχνίδι απόσταση από την 10η όπου δίνει εισιτήριο για το play-in τουρνουά της δυτικής περιφέρειας.

Ο Σιμόνε Φοντέκιο έκανε μεγάλο παιχνίδι με 26 πόντους για τους Τζαζ που έπαιξαν χωρίς Μάρκανεν, Κλάξτον και Σέξτον και δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στην υπεροχή των Μπακς.