Mπακς: Επικός… 50αρης ο Χόλιντεϊ, “τριπλός” ο Γιάννης και νέος θρίαμβος! (Video)

2023-03-30T07:15:06+00:00 2023-03-30T07:04:01+00:00.

30/Mar/23 07:15

giannis-jrue-holiday-milwaukee-bucks

Ο Τζρου Χόλιντεϊ έβαλε 51 πόντους πετυχαίνοντας ρεκόρ καριέρας, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε τριπλ νταμπλ και οι Μπακς νίκησαν με 149-136 τους ελλιπείς Πέισερς στην Ιντιανάπολις, κρατώντας διαφορά τριών παιχνιδιών από τους Σέλτικς τους οποίους θα αντιμετωπίσουν στο επόμενο ματς…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Τζρου Χόλιντεϊ έβαλε 51 με 20/30 σουτ, οκτώ ασίστ κι άλλα τόσα ριμπάουντ κι έγινε ο 14ος παίκτης της φετινής περιόδου που ξεπερνάει τους 50, ισοφαρίζοντας το περσινό ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ!
Ο Γιάννης με τη σειρά του πέτυχε το πιο γρήγορο τριπλ νταμπλ της καριέρας του με 38 πόντους (10/14 βολές, 14/18 δίποντα), 17 ριμπάουντ και 12 ασίστ στο ενεργητικό του σε 32 λεπτά (!), αλλά θα μπορούσε να το πετύχει από το ημίχρονο όταν είχε 20-10-9!

Ο Γιάννης με τον Χόλιντεϊ έγραψαν τη δική τους ιστορία, καθώς έγιναν το δίδυμο με τους περισσότερους πόντους (89) σε έναν αγώνα σύμφωνα με το ESPN Stats & Info!

Οι Μπακς δεν νίκησαν και τόσο εύκολα το παιχνίδι παρά τις απουσίες των τριών καλύτερων παικτών των Πέισερς, Χαλιμπάρτον, Μάιλς Τέρνερ και Μπάντι Χιλντ. Αντίστοιχα έλειπε ο Κρις Μίντλετον για τους Μπακς.

Χρειάστηκε ένα +9 στο δεύτερο ημίχρονο για να πετύχουν τη δεύτερη σερί νίκη τους και να αυξήσουν τη διαφορά τους από τους Σέλτικς, με έξι παιχνίδια να απομένουν. Δεδομένης της απόστασης των τριών παιχνιδιών και των 3.5 από τους Νάγκετς, οι Μπακς θεωρούνται σχεδόν 100% σίγουροι για την 1η θέση στο ΝΒΑ συνολικά!

Ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 21 πόντους και τρία μπλοκ.

Ο Μπένετικτ Μάθουριν με 29 πόντους και Άαρον Νέσμιθ με 22 ήταν οι κορυφαίοι των Πέισερς που δεν θα μπουν ούτε στο play-in τουρνουά.