O Άντονι Ντέιβις τραυματίας και οι Λέικερς έβαλαν… δύο καλάθια με τέσσερις παίκτες! (Video)

2023-04-01T12:45:01+00:00 2023-04-01T12:45:01+00:00.

01/Apr/23 12:45

Δύο καλάθια με τέσσερις παίκτες (!) έβαλαν οι Λέικερς μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, την ίδια στιγμή που ο Άντονι Ντέιβις βρισκόταν πεσμένος στο παρκέ τραυματίας!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Πώς το έκαναν αυτό;

Ο Ντέιβις βρέθηκε στο παρκέ στη ρακέτα των Λέικερς κρατώντας το πόδι του και φαινόταν πως χτύπησε σοβαρά.
– Για την ιστορία, σηκώθηκε, συνέχισε και τέλειωσε το παιχνίδι κατά των Τίμπεργουλφς με 38 πόντους.

Η φάση συνεχίστηκε με τον Γκομπέρ να βγάζει έξω την μπάλα στον αμαρκάριστο Μάικ Κόνλεϊ, αλλά ο έμπειρος γκαρντ αστόχησε. Η μπάλα κατέληξε στον ΛεΜπρόν κι αυτός την έστειλε μακριά στον… ξεχασμένο Ντ’Άντζελο Ράσελ που σκόραρε.

Το παιχνίδι όμως δεν σταμάτησε. Έπρεπε να γίνει ένα φάουλ για να σφυρίξουν οι διαιτητές.
Οι Τίμπεργουλφς πήγαν να επιτεθούν, ο Γκάμπριελ πήγε… μάλλον να κάνει φάουλ, αλλά έκλεψε την μπάλα και έδωσε ξανά στον Ράσελ που επίσης τέλειωσε τη φάση με νέο λέι απ!

Αυτήν η απίστευτη φάση έχει και άλλο ζουμί από πίσω.

Οι Λέικερς βρίσκονταν πίσω στο σκορ εκείνη τη στιγμή αλλά ουσιαστικά ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους με αυτούς τους τέσσερις πόντους στην τρίτη περίοδο!

Σε αυτό το 12λεπτο έκαναν ένα επί μέρους 35-18 και με 33-28 στην τελευταία περίοδο (17 του Ντέιβις) πέτυχαν αυτή τη σπουδαία νίκη που τους ανέβασε στην 7η θέση!