Μπακς: Με τριπλ-νταμπλ του Γιάννη… μία νίκη μακριά από το απόλυτο αβαντάζ έδρας! (Video)

2023-04-05T07:15:27+00:00 2023-04-05T12:41:08+00:00.

05/Apr/23 07:15

O Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε τριπλ νταμπλ, ο Τζρου Χόλιντεϊ το άγγιξε και οι Μπακς πέρασαν με 140-128 από την Ουάσιγκτον, φτάνοντας έτσι μία νίκη μακριά από το απόλυτο αβαντάζ έδρας σε Ανατολή και ΝΒΑ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Μπακς βρίσκονται τρία παιχνίδια μπροστά από τους Σέλτικς οι οποίοι έχασαν από τους Σίξερς και απομένουν τρεις αγώνες για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.
Επειδή οι Σέλτικς έχουν την ισοβαθμία υπέρ τους, χρειάζεται άλλη μία νίκη από την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο ή έστω μία ήττα της Βοστόνης για να πάρουν οι Μπακς το αβαντάζ.

Τα “Ελάφια” έχουν και το καλύτερο ρεκόρ γηπεδούχου στην Ανατολή.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 28 πόντους, είχε 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 33 λεπτά και οδήγησε τους Μπακς στη νίκη απέναντι στους Ουίζαρντς που δεν είχαν στο ρόστερ τους Πορζίνγκις, Μπράντλεϊ Μπιλ, Κάιλ Κούζμα και άλλους (Αβντίγια, Μόντε Μόρις), αφού ουσιαστικά τα έχουν παρατήσει.
Αποκλείστηκαν άλλωστε και τυπικά από το Play-In τουρνουά.

Ο Γιάννης είχε 10/17 βολές και 9/16 δίποντα, ενώ δεν επιχείρησε τρίποντο. Πρόσθεσε δύο κλεψίματα κι ένα μπλοκ, αλλά υπέπεσε σε οκτώ λάθη.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ έφτασε κοντά στο να πετύχει κι αυτός τριπλ νταμπλ με 26 πόντους, 10 ασίστ και εννιά ριμπάουντ και εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ έκανε ο Μπόμπι Πόρτις με 19 πόντους και 20 ριμπάουντ!

Από κοντά στάθηκε ο Τζέι Κράουντερ με 19 πόντους (4/5 τρίποντα) και εννιά “σκουπίδια”, ξεκινώντας βασικός αντί του Κρις Μίντλετον που έμεινε εκτός (σ.σ. όπως και ο Γκρέισον Άλεν, ενώ χτύπησε ο Πατ Κόνατον στο 6′), ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 20 πόντους (4/7 τρίποντα), πέντε μπλοκ αλλά… κανένα ριμπάουντ! Τα μάζεψαν όλα οι προαναφερόμενοι

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε δύο λεπτά χωρίς να καταγράψει κάτι στη στατιστική του.

Ο Κέντρικ Ναν ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων Ουίζαρνς με 24 πόντους (5/6 τρίποντα), ενώ 20 έβαλε ο άγνωστος γκαρντ, Τζόνι Ντέιβις.