Μάβερικς: “Survivors” με Ίρβινγκ-Ντόντσιτς κατά των Κινγκς, ελπίζουν ακόμα για play-in (Video)

2023-04-06T07:25:18+00:00 2023-04-06T07:25:18+00:00.

06/Apr/23 07:25

DALLAS, TX - FEBRUARY 13: Luka Doncic #77 of the Dallas Mavericks high fives Kyrie Irving #2 during the game against the Minnesota Timberwolves on February 13, 2023 at the American Airlines Center in Dallas, Texas. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2023 NBAE (Photo by Glenn James/NBAE via Getty Images)

Μία ήττα από τους Κινγκς μέσα στο Ντάλας θα έστελνε τους Μάβερικς στο… σπίτι από τώρα. Ο Κάιρι Ίρβινγκ (κυρίως) και ο Λούκα Ντόντσιτς από κοντά έσωσαν τους γηπεδούχους που νίκησαν με 123-119 τους αδιάφορους Κινγκς (σίγουροι στην 3η θέση) και διατήρησαν τις ελπίδες τους να μπουν στο play-in τουρνουά!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Μάβερικς έφτασαν στη βαθμολογία τους Θάντερ στις θέσεις 10-11 με την Οκλαχόμα Σίτι να κρατάει την ισοβαθμία υπέρ της.
Απομένουν δύο παιχνίδια για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος, οπότε οι περσινοί φιναλίστ της Δύσης χρειάζονται τουλάχιστον μία νίκη παραπάνω από τους ανταγωνιστές τους για να πάρουν αυτοί το εισιτήριο!

Ο Κάιρι Ίρβινγκ ήταν αυτός που έσωσε την κατάσταση, καθώς οι Κινγκς προηγήθηκαν με +11 στο ημίχρονο.

Ο Κάιρι έβαλε 19 πόντους στην τέταρτη περίοδο και 25 στο δεύτερο ημίχρονο από τους συνολικά 31 του στο παιχνίδι (6/10 τρίποντα, οκτώ ασίστ) για να βοηθήσει τους Μάβερικς να γυρίσουν το ματς.

Έβαλε μάλιστα ένα μεγάλο, απίστευτο τρίποντο για το 120-114 περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε για να δώσει την ώθηση που χρειάζονταν οι Μάβερικς στο τέλος και να πάρουν τη νίκη-επιβίωση!

Ο Ντόντσιτς πρόσθεσε 29 πόντους με 3/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ και έξι ασίστ ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Τιμ Χάρνταγουεϊ με 24 πόντους (5/8 τρίποντα) για τους Μάβερικς, που έχουν άλλα δύο εντός έδρας παιχνίδια στο πρόγραμμα τους για να ξεπεράσουν τους Θάντερ και να ελπίζουν.

Ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε τριπλ νταμπλ με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και άλλες τόσες ασίστ στο ενεργητικό του, ο ΝτεΆαρον Φοξ μέτρησε 28 (10/27 σουτ) με οκτώ ασίστ κι ο Χάρισον Μπαρνς έβαλε 16 για τους Κινγκς που μάλλον θα αντιμετωπίσουν τους Ουόριορς στον πρώτο γύρο των πλέι οφς, με το αβαντάζ να ανήκει στο Σακραμέντο.