Οι Λέικερς στα πλέι οφς με τρομερό φινάλε κι ανατροπή κατά των Τίμπεργουλφς! (Video)

2023-04-12T07:31:35+00:00 2023-04-12T07:20:00+00:00.

12/Apr/23 07:31

Dennis Schroder
LOS ANGELES, CA - APRIL 11: Dennis Schroder #17 of the Los Angeles Lakers celebrates during the game against the Minnesota Timberwolves during the 2023 Play-In Tournament on April 11, 2023 at Crypto.Com Arena in Los Angeles, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2023 NBAE (Photo by Adam Pantozzi/NBAE via Getty Images)

Oι Λέικερς πήραν τη μεγάλη νίκη με 108-102 επί των Τίμπεργουλφς στην παράταση (κ.δ. 98-98) και προκρίθηκαν στα πλέι οφς της Δύσης από την 7η θέση, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Μέμφις Γκρίζλις οι οποίοι έχουν το αβαντάζ της έδρας!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι γηπεδούχοι Λέικερς βρέθηκαν πίσω με 11 πόντους στο ημίχρονο και με 95-90, 5:30 πριν το τέλος, αλλά κράτησαν αλώβητο καλάθι τους σχεδόν σε ολόκληρο το τελικό διάστημα του αγώνα!

Ισοφάρισαν σε 95-95 και πήραν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά, κάτι που έγινε με τρίποντο του εκπληκτικού Ντένις Σρέντερ (21π., 3/4 τρίποντα, 8/8 βολές), ο οποίος ευστόχησε σε corner three με 1.4” πριν το τέλος.

Εκεί που έλεγες ότι το ματς τέλειωσε, ο Μάικ Κόνλεϊ σούταρε από τη γωνία για την ισοφάρισε βρίσκοντας μόνο… κορνίζα, αλλά με τη φόρα που είχε πάρει ο Άντονι Ντέιβις για να τον ανακόψει, έπεσε πάνω του και δόθηκε φάουλ για τρεις βολές.
Ο έμπειρος Κόνλεϊ του 83% από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” ισοφάρισε με 3/3 παρότι δεν είχε εκτελέσει καμία βολή μέσα στο παιχνίδι.

Η παράταση είχε επίσης δραματικό χαρακτήρα με την άμυνα των Λέικερς να κυριαρχεί πάλι.

Κι όμως.

Στο -3 οι Τίμπεργουλφς έκλεψαν την μπάλα και 13” πριν το τέλος ο Τορίν Πρινς είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι από τη γωνία, αλλά παρότι σούταρε εκπληκτικά όλο το βράδυ (4/6 τρίποντα, 14 πόντοι), αυτό το κρίσιμο σουτ βρήκε σίδερο.
Ο Σρέντερ έβαλε και σε εκείνο το σημείο τις βολές και οι Λέικερς πήραν την πρόκριση, ενώ οι Τίμπεργουλφς θα έχουν ακόμα μία ευκαιρία ως γηπεδούχοι απέναντι στο νικητή από το ζευγάρι ΠέλικανςΘάντερ.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και έξι ασίστ στο ενεργητικό του σε 45 λεπτά κατά τα οποία… έλιωσε στο παρκέ.
Ο Άντονι Ντέιβις έπαιξε 43′ και είχε 24 πόντους και 15 ριμπάουντ (τρία μπλοκ), για τον Σρέντερ τα είπαμε, ενώ από 12 πόντους έβαλαν ο Όστιν Ριβς και ο Ρούι Χατσιμούρα. Ο Ντ’Αντζελο Ράσελ αποτέλεσε την παραφωνία για τους Λέικερς με μόλις δύο πόντους (1/9 σουτ, οκτώ ασίστ).

Ο Καρλ Άντονι Τάουνς τα έδωσε όλα για τους “Λύκους” με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, πέντε ασίστ, ο Μάικ Κόνλεϊ ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους (6/8 τρίποντα) κι ο Κένι Άντερσον έκανε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους, 13 ασίστ, τέσσερα κλεψίματα και άλλα τόσα μπλοκ στο ενεργητικό του!

Αντίθετα ο Άντονι Έντουαρντς εγκλωβίστηκε στην άμυνα των Λέικερς μένοντας στους 10 πόντους με 3/17 σουτ και 0/9 τρίποντα (οκτώ ριμπάουντ, τρία μπλοκ)! Πέτυχε τους μοναδικούς τέσσερις πόντους της ομάδας του στην παράταση, εκεί όπου οι Λέικερς ήταν πολύ καλύτεροι.