Γκρίζλις: Άμυνα ατσάλι και ισοφάριση με Λέικερς χωρίς τον Μοράντ! (Video)

2023-04-20T07:30:13+00:00 2023-04-20T07:30:13+00:00.

20/Apr/23 07:30

MEMPHIS, TN - APRIL 19: Jaren Jackson Jr. #13 and Dillon Brooks #24 of the Memphis Grizzlies celebrate during the game against the Los Angeles Lakers during Round One Game Two of the 2023 NBA Playoffs on April 19, 2023 at FedExForum in Memphis, Tennessee. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2023 NBAE (Photo by Joe Murphy/NBAE via Getty Images)

Δύο πράγματα δεν είχαν οι Γκρίζλις σε σχέση με το Game1 του Μέμφις: τον Τζα Μοράντ και την … κακή τους άμυνα.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Γκρίζλις απάντησαν στους Λέικερς με 103-93 χάρη στην ατσάλινη άμυνα τους και ισοφάρισαν τη σειρά στο 1-1, πηγαίνοντας στο Λ.Α. για ένα break που θα τους δώσει και πάλι το αβαντάζ της έδρας.

Οι γηπεδούχοι έμαθαν πως δεν θα αγωνιστεί ο Τζα Μοράντ περίπου μία ώρα πριν το τζάμπολ, λόγω του τραυματισμένου του δεξιού χεριού. Είχε χτυπήσει σε αγώνα με τους Μπακς κι υπέστη υποτροπή στο Game1 με τους Λέικερς.

Ο Εζέβιερ Τίλμαν πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο “αμυντικός της χρονιάς”, Τζάρεν Τζάκσον πρόσθεσε 18 (9ρ., 3μπλοκ) και ο Ντέσμοντ Μπέιν είχε 17 για τους Γκρίζλις που έθεσαν τις βάσεις της νίκης από το πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά.

Η άμυνα τους ήταν αυτή που τους κράτησε στο δεύτερο ημίχρονο όταν δέχτηκαν μόλις 44 πόντους συγκριτικά με τους 59 στο πρώτο.

Ο Ντίλον Μπρουκς έβαλε 12 πόντους, ο Λουκ Κενάρντ 13 από τον πάγκο κι ο Τάιους Τζόουνς κάλυψε τον Μοράντ με 10 πόντους κι οκτώ ασίστ.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έβαλε 28 πόντους (12 ριμπάουντ) αλλά τα… έσπασε από τα 7.25 μέτρα με 1/8 τρίποντα, ενώ σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Ρούι Χατσιμούρα ήταν εντυπωσιακός με 20.
Ο Άντονι Ντέιβις, όμως, έμεινε χαμηλά στους 13 πόντους με 4/14 σουτ (είχε και 5 μπλοκ), ενώ άλλους τόσους πέτυχε ο Όστιν Ριβς.

Ο Ντ’Άντζελο Ράσελ χωμένος μέσα στη μετριότητα ξανά, έμεινε στους πέντε με 2/11 σουτ.