Νάγκετς: Μάρεϊ-Έντουαρντς… 40-41, το 2-0 από τους Νάγκετς! (Video)

2023-04-20T08:07:25+00:00 2023-04-20T08:07:25+00:00.

20/Apr/23 08:07

DENVER, COLORADO - APRIL 19: Jamal Murray #27 of the Denver Nuggets drives against Anthony Edwards #1 of the Minnesota Timberwolves in the fourth quarter during Round 1 Game 2 of the NBA Playoffs at Ball Arena on April 19, 2023 in Denver, Colorado. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Matthew Stockman/Getty Images)

O Tζαμάλ Μάρεϊ είχε να λάμψει τόσο πολύ από τη “φούσκα” του Ορλάντο σε αγώνα των πλέι οφς. Δεν είχε βάλει άλλωστε ποτέ πάνω από 30 πόντους στην Ball Arena του Ντένβερ ποτέ του…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Καναδός γκαρντ των Νάγκετς πέτυχε 40 πόντους και μάλιστα με 6/10 τρίποντα κι οι Νάγκετς νίκησαν με 122-113 τους Τίμπεργουλφς, κάνοντας έτσι το 2-0 στη σειρά. Οι Νάγκετς δυσκολεύτηκαν αυτή τη φορά αλλά κράτησαν το αβαντάζ της έδρας (όπως αναμενόταν) και πάνε στη Μινεάπολις με ασφάλεια.

Ο Μάρεϊ είχε δύο +50 πόντων αγώνες στη “φούσκα” του Ορλάντο κι η τωρινή του εμφάνιση ήταν ο κορυφαία του στην postseason, μπροστά στο κοινό της ομάδας του.

Η κόντρα του με τον Άντονι Έντουαρντς ήταν συγκλονιστική με τον άσσο των Τίμπεργουλφς να βάζει έναν πόντο παραπάνω (41) επίσης με 6/10 τρίποντα.

Ο Νίκολα Γιόκιτς άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 27 πόντους και 9-9 σε ριμπάουντ και ασίστ και ο Μάικλ Πόρτερ τζούνιορ έβαλε 13 από τους 16 πόντους του στην καθοριστική τέταρτη περίοδο.

Οι Νάγκετς πήραν ένα μεγάλο προβάδισμα με 21 πόντους κι όλα έδειχναν πως και πάλι θα διαλύσουν τους Τίμπεργουλφς, όπως στο Game1.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έκαναν ένα καταπληκτικό τρίτο 12λεπτο σουτάροντας με το απίθανο 81% (!) εντός πεδιάς, γυρνώντας το παιχνίδι. Πήραν μάλιστα προβάδισμα με 89-87 από το… πουθενά.

Μάρεϊ, Γιόκιτς και Πόρτερ ανέλαβαν δράση στην τέταρτη περίοδο και το ματς πήγε στα χέρια της ομάδας με το καλύτερο ρεκόρ στη Δύση.

Ο Ρούντι Γκομπέρ πέτυχε 19 πόντους, ο Μάικ Κόνλεϊ 14 ενώ ο Καρλ Άντονι Τάουνς τα έσπασε και πάλι στο Ντένβερ μένοντας στους 10 πόντους με 3/12 σουτ. Είχε 11 στο Game1…