Μαϊάμι Χιτ: Μεγάλη αλλά “Πύρρειος” νίκη επί των Μπακς χωρίς τον Γιάννη ξανά (Video)

2023-04-23T07:20:32+00:00 2023-04-23T07:17:16+00:00.

23/Apr/23 07:20

MIAMI, FLORIDA - APRIL 22: Jimmy Butler #22 of the Miami Heat steps to the basket against Jrue Holiday #21 of the Milwaukee Bucks in the second quarter of Game Three of the Eastern Conference First Round Playoffs at Kaseya Center on April 22, 2023 in Miami, Florida. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Megan Briggs/Getty Images)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν ήταν και πάλι διαθέσιμος για τους Μπακς και οι Χιτ πέτυχαν μεγάλη νίκη με 121-99 στο Μαϊάμι, παίρνοντας προβάδισμα στη σειρά με 2-1.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ήταν όμως μία “Πύρρειος” νίκη για το Μαϊάμι καθώς ο Τζίμι Μπάτλερ αποχώρησε μετά 28 λεπτά (αλλά φαίνεται πως δεν έπαθε ζημιά) και ο Βίκτορ Ολαντίπο χτύπησε σοβαρά στο γόνατο, αποχωρώντας υποβασταζόμενος.
Το παιχνίδι είχε κριθεί σε εκείνο το σημείο του τέταρτου 12λεπτου, με τον Ολαντίπο να έχει πάρει 19 λεπτά συμμετοχής (8 πόντοι) πριν αποχωρήσει χειροκροτούμενος.

Ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν εντυπωσιακός στα 28 λεπτά που αγωνίστηκε (4/4 τρίποντα) και ήταν αυτός που οδήγησε τους Χιτ στη νίκη και το 2-1. Μόλις πέντε ομάδες από το Νο8 έχουν προκριθεί έναντι του Νο1 και οι Χιτ έφτασαν στα μισά του δρόμου σε μία σειρά που χαρακτηρίζεται από τους τραυματισμούς.

Ο Γιάννης έπαιξε ελάχιστα στο Game1 και απουσίασε από τα άλλα δύο, ο Τάιλερ Χίροου έσπασε το χέρι του στο πρώτο παιχνίδι και ακολούθησαν οι τραυματισμοί στο τρίτο ματς. Να δούμε τώρα αν ο Μπάτλερ μπορέσει να παίξει στο Game4, το οποίο είναι άκρως καθοριστικό για τους Μπακς.

Ο Ντάνκαν Ρόμπινσον πέτυχε 20 πόντους από τον πάγκο με 5/6 τρίποντα στα γενέθλια του (29) και 15 ο Κάιλ Λάουρι επίσης ως αναπληρωματικός. Αυτοί οι δύο αποδείχτηκαν καθοριστικοί για την εξέλιξη του αγώνα. Από 12 πόντους έβαλαν ο Μπαμ Αντεμπάγιο, ο Μαξ Στρους κι ο Κέιλεμπ Μάρτιν.

Ο Κρις Μίντλετον ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Μπακς με 23 πόντους (6 ασίστ). Ο Τζρου Χόλιντεϊ έφτασε τους 19, ο Γκρέισον Άλεν τους 14 με 4/7 τρίποντα και ο Πατ Κόνατον τους 11.

Οι Χιτ προηγήθηκαν με 66-53 στο ημίχρονο με τον Μπάτλερ να βάζει 17 πόντους στην πρώτη περίοδο και να ευστοχούν σε 12 τρίποντα που αποτελεί ρεκόρ οργανισμού για αυτό το διάστημα.
Οι Μπακς έμειναν σχετικά κοντά στο σκορ χάρη στα 10/18 τους τρίποντα, αλλά στο δεύτερο μέρος είχαν 5/21 και δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν.