Λέικερς: Επικό πρώτο 12λεπτο και καθαρό 2-1 επί των Γκρίζλις παρά τους 45 του Μοράντ! (Videos)

2023-04-23T07:55:32+00:00 2023-04-23T07:55:32+00:00.

23/Apr/23 07:55

LOS ANGELES, CALIFORNIA - APRIL 22: Anthony Davis #3 of the Los Angeles Lakers jokes with Desmond Bane #22 and Ja Morant #12 of the Memphis Grizzlies and Dennis Schroder #17 during 111-101 Lakers win in Game Three of the Western Conference First Round Playoffs at Crypto.com Arena on April 22, 2023 in Los Angeles, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Harry How/Getty Images)

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net Ο Άντονι Ντέιβις πέτυχε 31 πόντους και μάζεψε 17 ριμπάουντ, ο “Βασιλιάς” ΛεΜπρόν πρόσθεσε 25 (9ριμπ., 5ασ.) και οι Λέικερς νίκησαν εύκολα με 111-101 τους Γκρίζλις κάνοντας το 2-1 στη σειρά, παρά τους 45 πόντους του φοβερού και τρομερού, Τζα Μοράντ! To ματς κρίθηκε από την … πρώτη περίοδο! Ναι, όσο […]

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

To ματς κρίθηκε από την … πρώτη περίοδο! Ναι, όσο και να λες πως ένας αγώνας του ΝΒΑ ανατρέπεται πλέον πολύ συχνά, το εντυπωσιακό 35-9 (!) των Λέικερς στα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα, έθεσαν τις βάσεις για την επικράτηση των γηπεδούχων, αφού ποτέ οι Γκρίζλις δεν μπόρεσαν να συνέλθουν από μία εκ των σπουδαιότερων περιόδων στην ιστορία του οργανισμού!

Οι Λέικερς ισοφάρισαν με 26 πόντους διαφορά το ρεκόρ του ΝΒΑ και ποτέ δεν βρέθηκαν λιγότερο από +13 πόντους μπροστά μέχρι τα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα.

Ο Ρούι Χατσιμούρα πρόσθεσε ακόμα μία καλή εμφάνιση στη σειρά με 16 πόντους από τον πάγκο, ο Ντ’Άντζελο Ράσελ είχε 17 πόντους και επτά ασίστ κι ο Όστιν Ριβς μέτρησε 13.

Οι Γκρίζλις έχασαν τον Ντίλον Μπρουκς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου επειδή χτύπησε τον ΛεΜπρόν στα γεννητικά όργανα, αλλά ουσιαστικά έπαιζε μόνος του ο Τζα Μοράντ.

Πέτυχε 45 πόντους (6/10 τρίποντα, 13/14 βολές) συνολικά κι άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 13 ασίστ και εννιά ριμπάουντ, αλλά το πιο εντυπωσιακό όλων ήταν ότι σημείωσε 22 συνεχόμενους πόντους στην τέταρτη περίοδο και 24 συνολικά σε αυτό το διάστημα!!!

Ό,τι και να έκανε όμως ο Μοράντ δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση που διαμορφώθηκε από το πρώτο 12λεπτο, όταν οι Γκρίζλις έβαλαν εννιά πόντους που αποτελεί ιστορικό χαμηλό για τον οργανισμό σε αυτό το διάστημα οποιουδήποτε αγώνα τους.

Ο Ντέσμοντ Μπέιν πέτυχε 18 πόντους και ο Τζάρεν Τζάκσον πρόσθεσε 13 για τους Γκρίζλις που τώρα καλούνται να ανατρέψουν το εις βάρος τους 1-2 και να επιβεβαιώσουν το Νο2 της Δύσης που απέκτησαν με κόπο ολόκληρη τη σεζόν.