Χιτ: ΑΔΙΑΝΟΗΤΟΣ Μπάτλερ με 56, ανατροπή και 3-1 επί των Μπακς παρά το τριπλ νταμπλ του Γιάννη! (Video)

2023-04-25T07:06:51+00:00 2023-04-25T07:50:01+00:00.

25/Apr/23 07:06

butler-giannis
MIAMI, FL - APRIL 24: Jimmy Butler #22 of the Miami Heat goes to the basket during the game during round one game four of the 2023 NBA Playoffs on April 24, 2023 at Miami-Dade Arena in Miami, Florida. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2023 NBAE (Photo by Eric Espada/NBAE via Getty Images)

O Tζίμι Μπάτλερ έκανε το παιχνίδι της ζωής του- και λίγα λέμε- για να οδηγήσει τους Χιτ σε μία επική ανατροπή στην τέταρτο 12λεπτο και να νικήσει με 119-114 τους Μπακς στο Μαϊάμι, παρά το τριπλ νταμπλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο πρώτο ουσιαστικά παιχνίδι που έπαιξε στη σειρά, παίζοντας με πόνους όπως εμφανώς γινόταν σε πολλά σημεία του αγώνα…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Μία σειρά που έφτασε στο 3-1 και οι Χιτ πάνε να γίνουν η μόλις πέμπτη ομάδα από το Νο8 στην ιστορία του ΝΒΑ που πάει να αποκλείσει το Νο1!

Ο Μπάτλερ έκανε ρεκόρ καριέρας με 56 πόντους και οι Χιτ γύρισαν από το -14 στην τέταρτη περίοδο και από το -12 με έξι λεπτά να απομένουν και τους Μπακς να δείχνουν να ελέγχουν το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του. Ως εκείνο το σημείο.

Ο “Jimmy Buckets” έβαλε 21 πόντους στην τέταρτη περίοδο (20 από τους 28 πρώτους των Χιτ στο παιχνίδι), οι Χιτ έκαναν ένα σερί 13-0 για να περάσουν μπροστά με 102-101, το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές σε εκείνο το σημείο, μέχρι που ο σούπερ σταρ των γηπεδούχων “κόλλησε” δύο τρίποντα (και συνολικά μόλις… τρία) στα τελευταία λεπτά για να δώσει την επική νίκη στην ομάδα του.

Οι Χιτ είχαν 8/9 σουτ και οι Μπακς 4/13 σε αυτό το διάστημα που τα πάντα κρίθηκαν.

Ο Μπάτλερ είχε 15/18 βολές, 3/8 τρίποντα και 19/28 σουτ, σηκώνοντας στις πλάτες του τους Χιτ που μέσα στη σειρά έχασαν διαδοχικά τον Τάιλερ Χίροου και τον Βίκτορ Ολαντίπο, αλλά εκμεταλλεύτηκαν τον τραυματισμό του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Αυτή τη φορά ο Γιάννης έπαιξε 38′ και μέχρι έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα οδηγούσε τους Μπακς στο 2-2. Μέχρι δηλαδή ο Μπάτλερ να αλλάξει τα πάντα.

Έκανε τριπλ νταμπλ με 26 πόντους (12/22 σουτ, 2/4 βολές), 10 ριμπάουντ και 13 ασίστ, τις περισσότερες στον φοβερό Μπρουκ Λόπεζ  ο οποίος τέλειωσε το ματς με 36 πόντους (4/7 τρίποντα), 11 ριμπάουντ και τρία μπλοκ!

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο πρόσθεσε 15 πόντους, ο Κέιλεμπ Μάρτιν είχε 12 με καθοριστικά καλάθια στην τέταρτη περίοδο και ο Γκέιμπ Βίνσεντ είχε 10 για τους Χιτ.

Ο Κρις Μίντλετον και ο Τζρου Χόλιντεϊ είχαν από 14 πόντους αλλά με άσχημα ποσοστά ευστοχίας, αφού ο μεν πρώτος σούταρε με 4/14, ο δε δεύτερος είχε 6/19 με 2/11 τρίποντα.