Λέικερς: Ο “Βασιλιάς” ΛεΜπρόν είναι εδώ, τεράστια νίκη στην παράταση και 3-1 με τους Γκρίζλις (Video)

2023-04-25T07:32:56+00:00 2023-04-25T07:49:31+00:00.

25/Apr/23 07:32

JamesLeBron-Lakers-Grizzlies

Οι Γκρίζλις βρέθηκαν μία ανάσα, λίγα δευτερόλεπτα από τη νίκη μέσα στο Λ.Α. και την ισοφάριση. Μέχρι που “μίλησε” ο “Βασιλιάς” ΛεΜπρόν…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ισοφάρισε το παιχνίδι λίγα δέκατα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας με πολύ δύσκολο λέι απ, έβαλε και το καθοριστικό καλάθι στην παράταση και οι Λέικερς με 117-111 πήραν τεράστια νίκη για να κάνουν το 3-1 επί των Γκρίζλις που πλέον ψάχνουν ένα… θαύμα για να προκριθούν στα ημιτελικά της Δύσης!

Λέικερς βρέθηκαν στο -7 με πέντε λεπτά για το τέλος, αλλά ο Ντ’Αντζελο Ράσελ “κόλλησε” δύο τρίποντα (17π.) πριν ο ΛεΜπρόν αναλάβει δράση στην τελευταία φάση κι ενώ είχε προηγηθεί μία υπέροχη ασίστ του Τζα Μοράντ και καλάθι του Ντέσμοντ Μπέιν, 6” πριν τον δραματικό φινάλε.

Οι Λέικερς είδαν τους ηγέτες τους να “μιλούν” την κατάλληλη στιγμή. Ο ΛεΜπρόν μέτρησε 22 πόντους όλους κι όλους με 1/7 τρίποντα – συν 20 ριμπάουντ και επτά ασίστ- αλλά εκτός από το καλάθι της ισοφάρισης, πέτυχε και άλλους τέσσερις στην παράταση.

Ο Άντονι Ντέιβις από την άλλη, είχε στο σύνολο μόλις 17 πόντους (11 ριμπάουντ, τέσσερα μπλοκ), αλλά τους πέντε στο έξτρα πεντάλεπτο που έληξε με 13-7.

Ο Όστιν Ριβς ήταν πρώτος σκόρερ των Λέικερς (τι οξύμωρο…) με 23 πόντους και έξι ασίστ, ενώ ο Νάτνερμπιλτ πρόσθεσε 15. Τώρα οι Λέικερς θέλουν μία νίκη και πάνε στο Μέμφις για να το τελειώσουν και να περάσουν στα ημιτελικά.

Ο Ντέσμοντ Μπέιν έβαλε 36 (!) πόντους αλλά με 3/12 τρίποντα, αλλά δεν είχε αυτή τη φορά τη βοήθεια του Τζα Μοράντ ο οποίος έπεσε στους 19 από τους 45 του προηγούμενο αγώνα. Πρόσθεσε και επτά ασίστ αλλά τα 8/24 σουτ που είχε έβλαψαν τους Γκρίζλις.

Ο Τζάρεν Τζάκσον τζ. πάλεψε σκληρά στις ρακέτες με 14 πόντους, 14 ριμπαόυντ και πέντε μπλοκ, ο Τίλμαν πρόσθεσε 12 και ο “κακός”, Ντίλον Μπρουκς έμεινε στους 11 πόντους.