Μπακς-Χιτ 126-128: Τεράστια πρόκριση το Μαϊάμι του φοβερού Μπάτλερ, παρά τους 38 του Γιάννη! (Video)

2023-04-27T07:14:28+00:00 2023-04-27T07:14:28+00:00.

27/Apr/23 07:14

Jimmy Butler, Miami Heat

Οι Μαϊάμι Χιτ ολοκλήρωσαν την τεράστια πρόκριση επί του Νο1 του ΝΒΑ (!) μέσα στο Μιλγουόκι, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση με 128-126!!!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Χιτ τέλειωσαν τη σειρά με 4-1 και έγιναν η μόλις πέμπτη ομάδα (από το 1984 που τα πλέι οφς γίνονται με 16 ομάδες) στην ιστορία του ΝΒΑ που από το Νο8 περνάνε τον πρώτο γύρο κατά του Νο1!
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκινητικός με 38 πόντους αλλά οι Μπακς γνώρισαν οδυνηρό αποκλεισμό, κάνοντας τα πάντα … λάθος στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, ενώ οι Χιτ ανέτρεψαν διαφορά 16 πόντων στην τέταρτη περίοδο!

Ο Κρις Μίντλετον με 2/2 βολές έκανε το 117-113 αλλά ο Γκέιμπ Βίνσεντ μείωσε στον πόντο με εύστοχο τρίποντο, 8” πριν το τέλος. Οι Μπακς έκαναν κακή επαναφορά, οι διαιτητές έδωσαν φάουλ, αλλά ο κόουτς Σπέλστρα ζήτησε “challenge” το οποίο κέρδισε!

Δόθηκε τζάμπολ, ο Μπρουκ Λόπεζ το κέρδισε, η μπάλα κατέληξε στον Τζρου Χόλιντεϊ που κέρδισε φάουλ αλλά έβαλε μόνο 1/2 βολές με 2.1 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Οι Χιτ πήραν το τάιμ άουτ και ο συγκλονιστικός Τζίμι Μπάτλερ έβαλε το καλάθι του αγώνα στέλνοντας το ματς στην παράταση!!!

Σοκαρισμένοι οι Μπακς από την ισοφάριση στο τέλος, είδαν τους Χιτ να προηγούνται με 126-119 αλλά το δραματικό ματς δεν είχε τελειώσει. Ο Κρις Μίντλετον μείωσε με 3/3 βολές, ο Γιάννης έβαλε ένα καλάθι για να κάνει το σκορ 126-124 κι ο Μαξ Στρους με 2/3 βολές ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις.

Ο Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι εκεί με επιθετικό ριμπάουντ και κοντινό λέι απ για το 128-126, ο Βίνσεντ αστόχησε σε τρίποντο και οι Μπακς είχαν ακόμα μία ευκαιρία με περίπου 10 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Εκεί όμως φάνηκε ότι αυτή η σειρά δεν…πήγε καθόλου καλά για τους Μπακς. Δεν μπόρεσαν καν να βρουν ένα σουτ εντός χρόνου και οι Χιτ έφυγαν νικητές από το γήπεδο με τον Γιάννη και τους συμπαίκτες του να ολοκληρώνουν τη χρονιά πριν καν μπει ο Μάιος!!!

Ο Τζίμι Μπάτλερ έβαλε 42 (!) πόντους μετά τους 56 του Game4, έχοντας 17/33 σουτ (3/1ο τρίποντα, 5/9 βολές), με το δίποντο στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας να “σκοτώνει” τους Μπακς.

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο έκανε το καλύτερο του παιχνίδι στη σειρά με τριπλ νταμπλ (20π., 10ρ., 10ασ.), ενώ στους 22 σταμάτησε ο Γκέιμπ Βίνσεντ και στους 15 με 12 ριμπάουντ ο Κέβιν Λοβ.

Ο Γιάννης έκανε ρεκόρ στη σειρά με 38 με 14/27 σουτ, αλλά με μόλις 10/23 βολές! Μάζεψε 20 ριμπάουντ και έδωσε τρεις ασίστ αλλά για επτά λάθη.

Ο Κρις Μίντλετον πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με 33 πόντους, ο Μπρουκ Λόπεζ πρόσθεσε 18 και ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 16 αλλά η άστοχη βολή του σχεδόν στο τέλος του 48λεπτου στοίχισε τελικά τον αποκλεισμό για τους Μπακς.