Λέικερς: Μεγάλο “διπλό” με φοβερό Ντέιβις, παρά την τεράστια ανατροπή των Ουόριορς! (Videos)

2023-05-03T07:36:08+00:00 2023-05-03T07:36:08+00:00.

03/May/23 07:36

lebron-james-anthony-davis-los-angeles-lakers
Noah Graham/ Getty Images/ Ideal Image

Ο Άντονι Ντέιβις έκανε ένα φοβερό νταμπλ νταμπλ με 30 πόντους και 23 ριμπάουντ (!) – συν τέσσερα μπλοκ- και οι Λέικερς πήραν μεγάλο διπλό επί των πρωταθλητών Ουόριορς με 117-112, ξεκινώντας τη σειρά με break και … μήνυμα πρόκρισης!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η ιστορία του σπουδαίου αγώνα στο Σαν Φρανσίσκο “παίχτηκε” στα τελευταία έξι λεπτά, με τους Λέικερς να μπαίνουν με +8 στην τέταρτη περίοδο και να παίρνουν απόσταση στο σκορ με 112-98 στο 42′!

Εκεί όμως μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή.

Οι Ουόριορς έκαναν ένα επικό 14-0 σε πέντε λεπτά, ισοφαρίζοντας το ματς με περίπου 1:30 να απομένει, δίνοντας στο φινάλε του παιχνιδιού το χαρακτήρα του ντέρμπι, που όλοι περίμεναν πως θα έχει.

Εκεί όμως ο Ντ’Αντζελο Ράσελ έβαλε ένα λέι απ, οι Ουόριορς δεν σκόραραν ξανά στο χρόνο που απέμενε, οι βολές κι η άμυνα έδωσαν τη λύση στους Λέικερς, οι οποίοι δραπέτευσαν με το “διπλό” και πιστεύουν τώρα ακόμα περισσότερο στην πρόκριση στους τελικούς της Δύσης. Έστω κι αν ακόμα είναι νωρίς φυσικά…

Ο Άντονι Ντέιβις ήταν “τέρας” με 30 πόντους (8/8 βολές, 11/17 δίποντα), 23 ριμπάουντ- τα τέσσερα επιθετικά-, πέντε ασίστ για μόλις ένα λάθος και τέσσερα μπλοκ σε 44 υπέροχα λεπτά παρουσίας του στο παρκέ.
Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πρόσθεσε 22 (9/24 σουτ), 11 ριμπάουντ, τέσσερις τελικές πάσες και τρεις τάπες, με τους Λέικερς να φτάνουν στα 10 μπλοκ έναντι μόλις τριών (όλα από τον Ντρέιμοντ Γκριν) των γηπεδούχων.

Ο Ράσελ πρόσθεσε 19 πόντους κι άλλους τόσους έβαλε από τον πάγκο ο Ντένις Σρέντερ.

Ο Στεφ Κάρι είχε 27 με 6/13 τρίποντα για τους Ουόριορς που γρήγορα γρήγορα έχασαν το αβαντάζ της έδρας.

Ο Κλέι Τόμπσον είχε 25 (6/16 από τα 7.25μ.), ο Τζόρνταν Πουλ πρόσθεσε 21, επίσης με έξι εύστοχα τρίποντα – και συνολικά 21/53 για τους Ουόριορς- ενώ 23 ριμπάουντ κατέβασε και ο Κεβόν Λούνεϊ (με 10 πόντους)!