Λέικερς: Σάρωσαν τους Ουόριορς με “30άρα” και ΛεΜπρον-Ντέιβις (video)

2023-05-07T07:24:37+00:00 2023-05-07T13:31:57+00:00.

07/May/23 07:24

Φοβερή εμφάνιση και νίκη για τους Λέικερς επί των Ουόριορς (127-97) για το 1-2 στα ημιτελικά της Δύσης.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Το πλεονέκτημα στα χέρια των Λέικερς!

Η ομάδα του Λ.Α. κέρδισε τους Ουόριορς με 127-97 εντός έδρας και έκανε το 1-2 στην ημιτελική σειρά της Δύσης.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εξαιρετική αρχή και προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους, με τον ΛεΜπρον να μην παίρνει ούτε ένα σουτ.

Η δεύτερη περίοδος και γενικά η συνέχεια του αγώνα ήταν διαφορετική. Το επιμέρους 36-18 από το 12′ μέχρι το ημίχρονο, άλλαξε πλήρως τις ισορροπίες (59-48).

Ουσιαστικά, το Γκόλντεν Στέιτ δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς ξανά, μένοντας στο 29,5% (13/44) από το τρίποντο.

Ο Ντέιβις ήταν ξανά πρώτος σκόρερ των Λέικερς με 25 ποντους-13 ριμπάουντ. Ο Ράσελ είχε 21, όσους και ο ΛεΜπρον (8 ριμπάουντ-8 ασίστ).

Για τους Ουόριορς, ο Κάρι με 23 πόντους (9/21 σουτ) δεν ήταν αρκετός, με τον Ουίγκινς να προσθέτει 16.

Η σειρά παραμένει στο Λος Άντζελες για το Game 4 (9/5), πριν επιστρέψει στην έδρα των Ουόριορς (11/5).

Τα 12λεπτα: 23-30, 59-48, 86-68, 127-97

Το hustle play του ΛεΜπρον που τον έστειλε στις εξέδρες (video)

Χιτ: Ο Μπάτλερ επέστρεψε και τους οδήγησε στο 2-1 επί των Νικς!