Λέικερς: “Ήρωας” από το… πουθενά ο Λόνι Ουόκερ και 3-1 επί των Ουόριορς του “τριπλού”, αλλά μοιραίου Κάρι (Video)

2023-05-09T07:30:39+00:00 2023-05-09T08:45:31+00:00.

09/May/23 07:30

walker-lebron-davis
LOS ANGELES, CA - MAY 8: Lonnie Walker IV #4 and LeBron James #6 of the Los Angeles Lakers after Game Four of the Western Conference Semi-Finals of the 2023 NBA Playoffs against the Golden State Warriors on May 8, 2023 at Crypto.com Arena in Los Angeles, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2023 NBAE (Photo by Adam Pantozzi/NBAE via Getty Images)

To παιχνίδι των Λέικερς με τους Ουόριορς τέλειωσε με 104-101 και ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πηγαίνει να αγκαλιάσει και να πει κάτι στον Λόνι Ουόκερ και δίπλα τους βρέθηκε ο Άντονι Ντέιβις. Οι κορυφαίοι απένειμαν τα εύσημα στον άνθρωπο που έφερε τους Λέικερς μία νίκη μακριά από τους τελικούς της Δύσης! Το πιστεύετε;

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Λόνι Ουόκερ πέτυχε και τους 15 πόντους στην τελευταία περίοδο – από τους 27 των Λέικερςοι γηπεδούχοι έκαναν ανατροπή με 27-17 σε αυτό το διάστημα και πλέον βρίσκονται μία ανάσα από τους τελικούς της Δύσης, σε μία άκρως ανέλπιστη πορεία από τον Φεβρουάριο και ύστερα!

Όχι ότι ο Ουόκερ ήταν ποτέ κακός παίκτης, αλλά στους Λέικερς δεν είχε βασικό ρόλο, ειδικά τους τελευταίους μήνες που ήταν “κολλημένος” στον πάγκο. Έβαλε μπροστά την ομάδα του με συνεχόμενα καλάθια κυρίως μέσης απόστασης (6/9 σουτ), ενώ με 2/2 βολές έκανε το 104-101, πριν οι Ουόριορς χάσουν την ευκαιρία του στην τελευταία επίθεση για να ισοφαρίσουν.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πέτυχε 27 πόντους (9ριμπ., 6ασ.), ο Άντονι Ντέιβις είχε 23 και 15 ριμπάουντ και ο Όστιν Ριβς πρόσθεσε 21, αλλά χάρη στον Λόνι Ουόκερ έφτασαν στην πέμπτη σερί εντός έδρας νίκη τους στα πλέι οφς και στην όγδοη συνολικά!

Οι Λέικερς άντεξαν έτσι το τρίτο τριπλ νταμπλ καριέρας του Στεφ Κάρι με 31 πόντους (12/30 σουτ και 3/14 τρίποντα όμως…), 14 ασίστ και 10 ριμπάουντ σε 42 λεπτά, αλλά στο 102-101 είχε δύο άστοχα σουτ για να βάλει μπροστά την ομάδα του και ίσως να δώσει τη νίκη και το break που χρειαζόταν για να ανακτήσει το αβαντάζ της έδρας.

Τώρα οι πρωταθλητές χρειάζονται πάση θυσία να μειώσουν στο Σαν Φρανσίσκο στο game 5 και να επιστρέψουν στο Λ.Α. όπου όπως περιγράψαμε παραπάνω, οι Λέικερς δεν… χάνουν.

Ο Άντριου Ουίγκινς με 17 πόντους ακολούθησε τον Κάρι, ο Γκάρι Πέιτον ΙΙ πρόσθεσε 15 ως βασικός, αλλά τα υπόλοιπα ατού των Ουόριορς δεν βοήθησαν καθόλου.
Ο Κλέι Τόμπσον έμεινε στους εννιά με 3/11 σουτ (3/9 τρίποντα), ενώ… άποντος έμεινε ο Τζόρνταν Πουλ σε δέκα λεπτά συμμετοχής.

Ο Ντρέιμοντ Γκριν οκτώ πόντους, δέκα ριμπάουντ και επτά ασίστ.