Μαϊάμι Χιτ: Ο Τζίμι (Μπάτλερ) πήρε πάλι το όπλο του, μπρέικ με το καλημέρα στη Βοστόνη! (Video)

2023-05-18T07:06:51+00:00 2023-05-18T07:06:51+00:00.

18/May/23 07:06

BOSTON, MASSACHUSETTS - MAY 17: Jimmy Butler #22 of the Miami Heat is defended by Jayson Tatum #0 of the Boston Celtics during the third quarter of game one of the Eastern Conference Finals at TD Garden on May 17, 2023 in Boston, Massachusetts. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Adam Glanzman/Getty Images)

O Τζίμι Μπάτλερ δεν πήρε τυχαία το προσωνύμιο “πλέι οφ Τζίμι”. Το απέδειξε και στη Βοστόνη…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Τζίμι Μπάτλερ πέτυχε 20 από τους 35 πόντους στο εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο των Χιτ και το Μαϊάμι έκανε μπρέικ και πάλι στην πρεμιέρα μίας σειράς, της τρίτης συνεχόμενης, επικρατώντας με 123-116 των Σέλτικς!

Οι Χιτ βρίσκονταν πίσω στο σκορ με εννιά πόντους στο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο έκαναν ένα φοβερό 46-25 παίρνοντας για τα καλά τα ηνία του αγώνα και παρά την προσπάθεια των Σέλτικς, δεν χάθηκε ποτέ το προβάδισμα ασφαλείας και η νίκη.

Το Μαϊάμι πέτυχε ρεκόρ οργανισμού στα πλέι οφς με τους 46 πόντους στο τρίτο 12λεπτο και συνολικά το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 66-50.

Ο Μπάτλερ ήταν παντού και πάντα στο παιχνίδι, προσθέτοντας πέντε ριμπάουντ, έξι κλεψίματα και επτά ασίστ σε 43 υπέροχα λεπτά στο παρκέ!

Ήταν το πέμπτο +30 παιχνίδι για τον Μπάτλερ στα φετινά πλέι οφς με Μπακς, Νικς και Σέλτικς, κατά των οποίων οι Χιτ κέρδισαν την πρεμιέρα σε όλα.

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο πρόσθεσε 20 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, ενώ ο Κάιλ Λάουρι, ο Κέιλεμπ Μάρτιν, ο Μαξ Στρους και Γκέιμπ Βίνσεντ έβαλαν από 15!

Ο Τζέισον Τέιτουμ έβαλε 30 πόντους για τους Σέλτικς χωρίς όμως να σουτάρει στην τέταρτη περίοδο, περιορισμένος από την άμυνα των Χιτ. Ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 21 πόντους και ο Μάλκομ Μπρόγκτον 19 από τον πάγκο, ενώ ο Μάρκους Σμαρτ έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 11 ασίστ για τους Σέλτικς που έχουν ρεκόρ 4-4 στην έδρα τους στα φετινά πλέι οφς! Δεν το λες και καλό…