Χιτ-Σέλτικς 99-116: Η τρίτη περίοδος έδωσε παράταση ζωής στη Βοστόνη (Video)

2023-05-24T07:16:57+00:00 2023-05-24T07:00:27+00:00.

24/May/23 07:16

MIAMI, FL - MAY 23: Jayson Tatum #0 of the Boston Celtics handles the ball during Game 4 of the 2023 NBA Playoffs Eastern Conference Finals on May 23, 2023 at Miami-Dade Arena in Miami, Florida. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2023 NBAE (Photo by Jesse D. Garrabrant/NBAE via Getty Images)

Οι Σέλτικς βρίσκονταν με 0-3 πίσω στο σκορ και με εννιά πόντους διαφορά από τους Χιτ λίγο μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου του Game 4 στο Μαϊάμι. Η τρίτη περίοδος άλλαξε τα πάντα στο παιχνίδι…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

O Tζέισον Τέιτουμ πέτυχε 33 πόντους και οι Σέλτικς πήραν μεγάλη νίκη με 116-99 επί των Χιτ, υποχρεώνοντας τους στην πρώτη ήττα μέσα στο Μαϊάμι σε αυτήν την postseason και την πρώτη στη μεταξύ τους τελική σειρά στην Ανατολή μειώνοντας σε 3-1 πριν το επόμενο παιχνίδι στη Βοστόνη.

Θυμίζουμε πως καμία ομάδα δεν έχει γυρίσει ποτέ από το 0-3.

Τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο αποδείχτηκαν καθοριστικά για την εξέλιξη του αγώνα.

Οι Σέλτικς έκαναν ένα σερί 18-0 (!) και συνολικά πέτυχαν ένα 38-23 στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας ολοκληρωτικά την κατάσταση στα χέρια τους και ολοκλήρωσαν την αντεπίθεση τους στο τελευταίο 12λεπτο για το άνετο 116-99.

Ο Τέιτουμ είχε επίσης 11 ριμπάουντ στο ενεργητικό του και επτά ασίστ επίσης.

Η μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν τα 10 παραπάνω τρίποντα των Σέλτικς, καθώς οι Χιτ είχαν κακό ποσοστό με 8/32 και δεν μπόρεσαν έτσι να μείνουν μέσα στο παιχνίδι.

Ο Τζέιλεν Μπράουν μέτρησε 17 πόντους, ο Ντέρικ Ουάιτ πρόσθεσε 16 κι ο Γκραντ Ουίλιαμς άλλους 14 από τον πάγκο των Σέλτικς.

Ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν για μία ακόμα φορά ο κορυφαίος των Μαϊάμι Χιτ που τώρα έχουν τρεις ευκαιρίες να αναδειχτούν πρωταθλητές στην Ανατολή, τις δύο στη Βοστόνη αν χρειαστεί.

Ο Κέιλεμπ Μάρτιν πρόσθεσε 16 πόντους από τον πάγκο, ο Γκέιμπ Βίνσεντ έβαλε 17, ενώ ο Μπαμ Αντεμπάγιο περιορίστηκε στους 10, κάνοντας δεύτερο σερί “νωθρό” παιχνίδι (13π. στο προηγούμενο).