Οι Τίμπεργουλβς νίκησαν ξανά τους Μάβερικς στο Άμπου Ντάμπι

2023-10-07T20:35:03+00:00 2023-10-07T22:18:55+00:00.

07/Oct/23 20:35

MINNEAPOLIS, MN - OCTOBER 14: Rudy Gobert #27 of the Minnesota Timberwolves rebounds the ball during the game against the Brooklyn Nets on October 14, 2022 at Target Center in Minneapolis, Minnesota. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2022 NBAE (Photo by Jordan Johnson/NBAE via Getty Images)

Οι Τίμπεργουλβς νίκησαν ξανά τους Μάβερικς (104-96) στο δεύτερο φιλικό ματς των ομάδων στο Άμπου Ντάμπι.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Το ΝΒΑ ψάχνει συνεχώς νέες αγορές και νέους τρόπους εισχώρησης σε αυτές.

Έτσι, από πέρυσι καθιερώθηκαν αγώνες προετοιμασίας στο Άμπου Ντάμπι, μία αγορά που ενδιαφέρει πολυ την λίγκα.

Φέτος, Τίμπεργουλβς και Μάβερικς έκαναν το μεγάλο αυτό ταξίδι, για δυο φιλικά ματς προετοιμασίας.

Στο πρώτο, η Μινεσότα πήρε τη νίκη με 111-99. Ανάλογο το αποτέλεσμα και στο δεύτερο παιχνίδι, αυτή τη φορά με το τελικό σκορ στο 104-96.

Οι Τίμπεργουλβς πήραν το προβάδισμα από την πρώτη κιόλας περίοδο (29-20) και είχαν σταθερά τον έλεγχο του αγώνα, μέχρι να φτάσουμε στην τέταρτη περίοδο.

Το ματς έγινε ντέρμπι στα τελευταία 5′, όταν το Ντάλας μείωσε σε 93-91, με τα σερί τρίποντα των Κρέσι και Μίλερ για το 102-93 να αποδεικνύονται κομβικά.

Τάουνς και Ρέιντ με 14 πόντους ξεχώρισαν για τους νικητές, Ο πρώτος είχε 4/9 σουτ και 3 ριμπάουντ σε 18′. Ακολούθησε ο Έντουαρντς με 13 πόντους-3 ασίστ και 4/9 σουτ σε 17′ συμμετοχής.

Από πλευράς Ντάλας, ο Χάρντι είχε 22 πόντους-8 ριμπάουντ με 9/21 σουτ σε 23′. Ο Ντόντσιτς είχε 18 πόντους-5 ριμπάουντ-6 ασίστ με 5/12 σουτ και 6/7 βολές σε 19′ στο παρκέ.

Τα 12λεπτα: 19-20, 53-43, 81-70, 104-96