Bάσα Μίτσιτς: Με θετικό πρόσημο το ντεμπούτο στο ΝΒΑ (Video)

2023-10-13T08:39:13+00:00 2023-10-13T08:44:34+00:00.

13/Oct/23 08:39

Ο Βάσα Μίτσιτς έκανε το ντεμπούτο του στο ΝΒΑ και το πρόσημο της εμφάνισης του ήταν θετικό στην ήττα των Θάντερ από τους Πίστονς…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο δις MVP σε Final Four της Ευρωλίγκας, Βάσα Μίτσιτς, μετακόμισε στην Οκλαχόμα Σίτι σε ηλικία 29 ετών προκειμένου να κάνει την προσπάθεια του να εδραιωθεί και στο ΝΒΑ όπως έκανε με εμφατικό τρόπο στην Ευρωλίγκα.

Ο διεθνής Σέρβος γκαρντ έπαιξε για πρώτη φορά με τη φανέλα των Θάντερ και είχε καλή παρουσία στα 17 λεπτά που αγωνίστηκε στην Οκλαχόμα Σίτι.

Ο Μίτσιτς μέτρησε επτά πόντους με 2/7 σουτ (2/6 τρίποντα) και 1/2 βολές, ενώ πρόσθεσε τρεις ασίστ – για δύο λάθη- όλες σε συμπαίκτες του που ευστόχησαν σε τρίποντα.

Ο Μίτσιτς είχε κι ένα κλέψιμο στο ενεργητικό του και κατά τη διάρκεια της παρουσίας του, οι Θάντερ βρίσκονταν μπροστά στο σκορ.

Οι Πίστονς νίκησαν με 128-125 χάρη σε ένα 38-23 στην τέταρτη περίοδο έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Ουάιζμαν με 20 πόντους (8/8 σουτ) και 10 ριμπάουντ.

Ο διεθνής με τον Καναδά, Λου Ντορτ, έβαλε 24 πόντους με 5/9 τρίποντα για τους Θάντερ, ενώ την πρώτη του εμφάνιση για φέτος πραγματοποίησε ο ηγέτης της Εθνικής Καναδά, Σέι Γκίλτζους-Αλεξάντερ που έβαλε 12π.
Ο Τσετ Χόλμγκρεν πρόσθεσε ακόμα μία καλή εμφάνιση σημειώνοντας 16 πόντους με τρία μπλοκ στο ενεργητικό του.