Ο “τριπλός” και clutch Ντόντσιτς χάλασε την – προβληματική λόγω φάουλ- πρεμιέρα του Γουεμπανιάμα

2023-10-26T07:18:48+00:00 2023-10-26T07:46:12+00:00.

26/Oct/23 07:18

doncic-wembanyama

Ο Λούκα Ντόντσιτς έκλεψε τη λάμψη της πρεμιέρας του Βίκτορ Γουεμπανιάμα στο ΝΒΑ, γράφοντας ιστορίας για τους Μάβερικς στη νίκη με 126-119 που φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Όλος ο μπασκετικός κόσμος περίμενε το ντεμπούτο του Βίκτορ Γουεμπανιάμα, αλλά εξελίχθηκε σε μία μοναδική παράσταση για τον… παλιό του διδύμου, καθώς ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε το πρώτο τριπλ νταμπλ στην ιστορία των Μάβερικς σε πρεμιέρα της κανονικής περιόδου, μετρώντας 33 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ!

Έβαλε μάλιστα κι ένα clutch τρίποντο (3/11) για να υπογράψει τη νίκη των Μάβερικς στο Σαν Αντόνιο, αφήνοντας στα κρύα του λουτρού τον “Γουέμπι” ο οποίος έπαιξε μόλις 23 λεπτά.

Ο λόγος; Τα πολλά φάουλ…

Ο Γουεμπανιάμα φορτώθηκε με τέσσερα φάουλ στην τρίτη περίοδο, έφτασε στα πέντε κι έτσι περιορίστηκε ο χρόνος συμμετοχής του και η αποδοτικότητα του.

Όσο έπαιζε, πάντως, οι Σπερς ήταν στα ίσια στο παιχνίδι και με εννιά δικούς του στην τέταρτη περίοδο – από τους 15 συνολικά- πήγε να γυρίσει την κατάσταση υπέρ τους, μέχρι να “μιλήσει” ο Λούκα, αλλά κι ο Κάιρι Ίρβινγκ με πέντε πόντους στα τελευταία λεπτά.

Ο Γουεμπανιάμα είχε 6/9 με 3/5 τρίποντα αφού τα περισσότερα εύστοχα καλάθια του ήταν από μακρινά σουτ, πρόσθεσε πέντε ριμπάουντ, δύο ασίστ, δύο κλεψίματα κι ένα μπλοκ, ενώ υπέπεσε σε πέντε λάθη.

Ο Λούκα πήρε το ιατρικό “Οκ” μία ώρα πριν το τζάμπολ και ξεκίνησε εντυπωσιακά τη σεζόν με αυτό το ιστορικό τριπλ νταμπλ.

Έπαιξε 34 λεπτά και είχε 13/25 σουτ (3/11 τρίποντα) και 4/7 βολές, ενώ πρόσθεσε 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ για μόλις δύο λάθη, κερδίζοντας το παιχνίδι και τις εντυπώσεις.

Το δίδυμο Ντόντσιτς-Ίρβινγκ λειτούργησε καλά, με τον Κάιρι να προσθέτει 22 πόντους (1/8 τρίποντα) και έξι ασίστ.

Πολύ καλό ήταν το ντεμπούτο του Γκραντ Ουίλιαμς με τη φανέλα των Μάβερικς μετρώντας 17 πόντους, όπως και του ρούκι σέντερ, Ντέρικ Λάιβλι, που είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 31 λεπτά από τον πάγκο, με 7/8 δίποντα και 2/3 βολές.

o Nτέβιν Βασέλ με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Σπερς, με τον Κέλντον Τζόνσον να προσθέτει 17.