Πορζίνγκις-Τέιτουμ: Φοβερά πράγματα από το δίδυμο των Σέλτικς στο ματς της βραδιάς στη Νέα Υόρκη

2023-10-26T08:09:49+00:00 2023-10-26T08:09:49+00:00.

26/Oct/23 08:09

porzingis-tatum

Πιο ονειρεμένο ντεμπούτο με τη φανέλα των Σέλτικς δεν θα μπορούσε να περιμένει ο Κρίσταπς Πορζίνγκις. 30 πόντοι και διπλό μέσα στη Νέα Υόρκη με 108-104 επί των Νικς, της πρώτης του ομάδας του στο ΝΒΑ…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις πέτυχε 30 πόντους με 9/10 βολές και 5/9 τρίποντα και τέσσερα μπλοκ, ο Τζέισον Τέιτουμ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πέρυσι με 34 πόντους και 11 ριμπάουντ και οι Σέλτικς πέρασαν με 108-104 από τη Νέα Υόρκη, ανατρέποντας μάλιστα το σκορ στα τελευταία λεπτά.

Οι Νικς προηγήθηκαν με 101-95 με λιγότερα από τέσσερα λεπτά να απομένουν στο χρονόμετρο, αλλά εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των Σέλτικς.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις, μάλιστα, ήταν αυτός που με τρίποντο ξεκόλλησε το σκορ από την ισοπαλία, έκανε το 104-101 με 1:30” να απομένουν και οι Σέλτικς κράτησαν τη μεγάλη νίκη με την υπογραφή του Λετονού γίγαντα.

Το φοβερό δίδυμο επισκίασε κάθε άλλον παίκτη της Βοστόνης, καθώς ο Τζέιλεν Μπράουν έμεινε πολύ χαμηλά με 11 πόντους, ο Ντέρικ Ουάιτ πρόσθεσε 12 ως βασικός δίπλα στον Τζρου Χόλιντεϊ ο οποίος έμεινε χαμηλά στο δικό του ντεμπούτο με την πράσινη φανέλα (9π., 2ασ., 3μπλ.).

Ο Αρ Τζέι Μπάρετ έβαλε 24 πόντους κι άλλους τόσους πρόσθεσε ο Ιμάνουελ Κούικλι από τον πάγκο με 5/7 τρίποντα.

Αντίθετα ο Τζέιλεν Μπράνσον τα… έσπασε με 15 πόντους έχοντας 6/21 σουτ…