Επικός ΛεΜπρόν στη μεγάλη ανατροπή των Λέικερς επί του φοβερού Ντουράντ των ελλιπών Σανς

2023-10-27T07:47:29+00:00 2023-10-27T07:47:29+00:00.

27/Oct/23 07:47

durant-lebron

Από τα Χριστούγεννα του 2018 είχαμε να δούμε στο παρκέ μαζί τον ΛεΜπρόν Τζέιμς και τον Κέβιν Ντουράντ σε επίσημο παιχνίδι. Στην πρώτη τους συνάντηση έδειξαν την τεράστια κλάση τους, σε μία ματσάρα στο Λ.Α.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Λέικερς νίκησαν με 100-95 τους ελλιπέστατους Σανς – χωρίς Ντέβιν Μπούκερ και Μπράντλεϊ Μπιλ- με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να υπογράφει με τεράστια γράμματα τη μεγάλη ανατροπή των γηπεδούχων από το -12 της τρίτης περιόδου, με ένα επί μέρους 28-11 στο τελευταίο 12λεπτο!!!

Ο “Βασιλιάς” έβαλε 10 από τους 21 πόντους του σε αυτό το διάστημα παίζοντας και στα 12 λεπτά (35′ συνολικά), αλλά κυρίως, τα πιο σημαντικά καλάθια προς το τέλος του αγώνα με συνεχόμενα λέι απ!

Ο ΛεΜπρόν- κοντεύει τα… 39 και ξεκίνησε την 21η του σεζόν στο ΝΒΑ- πρόσθεσε οκτώ ριμπάουντ, εννιά ασίστ, δύο κλεψίματα και άλλα τόσα μπλοκ!

Ο Ντουράντ σήκωσε σχεδόν μόνος του τους Σανς με 39 πόντους και 11 ριμπάουντ (14/28 σουτ, 10/13 βολές, οκτώ λάθη), οδηγώντας τους στο +12 στο 36′.

Οι Σανς όμως έχασαν 13/14 (!) σουτ στην τελευταία περίοδο και υπέπεσαν σε 10 λάθη από τα 20 συνολικά σε αυτό το διάστημα, χάνοντας μέσα από τα χέρια τους τη δεύτερη νίκη στη σεζόν (σ.σ. διπλό επί των Ουόριορς στην πρεμιέρα) σε ένα ντέρμπι.

Ο Άντονι Ντέιβις με 30 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Λέικερς, προσθέτοντας 12 ριμπάουντ, τρία κλεψίματα και άλλα τόσα μπλοκ σε μία υπέροχη εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Ο Ντ’Άντζελο Ράσελ ακολούθησε με 14, στους δέκα έμεινε ο Όστιν Ριβς.

Ο Έρικ Γκόρντον με 15 πόντους και ο Γκούντγουϊν με 14 προσπάθησαν να βοηθήσουν τον Κέβιν Ντουράντ αλλά τελικά δεν άντεξαν.