ΝΒΑ-αποτελέσματα: Ουίλιαμσον & Ίνγκραμ τσάκισαν τους Νικς, ο Ντουράντ πρωταγωνιστής ξανά

2023-10-29T09:07:10+00:00 2023-10-29T09:13:27+00:00.

29/Oct/23 09:07

Oι Πέλικανς ξεκίνησαν με 2-0 χάρη στο δίδυμο Ζάιον-Ίνγκραμ που δείχνουν υγιείς και δυνατοί για να οδηγήσουν την ομάδα τους…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ασταμάτητοι ήταν ο Μπράντον Ίνγκραμ (26π.) κι ο Ζάιον Ουίλιαμσον (24π.)!

Οι Πέλικανς εμφανίστηκαν για πρώτη φορά μπροστά στο κοινό τους και το δίδυμο των αστέρων τους ανταποκρίθηκε στο έπακρο στην επίθεση, ενώ η άμυνα των γηπεδούχων τσάκισε τους Νικς που έμειναν χαμηλά (96-87).

Ο Ίνγκραμ είχε 26 με 11/17 σουτ κι ο Ουίλιαμσον 24 με 12/17 σε 32 και 28 λεπτά συμμετοχής αντίστοιχα, με τους Πέλικανς να ξεκινούν το ματς με 26-12 στο πρώτο 12λεπτο και +18 στο ημίχρονο.

Οι Νικς μείωσαν στους εννιά αλλά δεν είχαν σε καλή βραδιά τα επιθετικά του ατού ώστε να ολοκληρώσουν μία μεγάλη ανατροπή.

Ο Μπάρετ έβαλε 18, ο Τζέιλεν Μπράνσον πρόσθεσε 14 με μόλις 4/14 σουτ και ο Τζούλιους Ραντλ τα… έσπασε με 4/15 σουτ και 10 πόντους.

Στο Φοίνιξ, οι Σανς έπαιξαν για πρώτη φορά εντός έδρας, χωρίς και πάλι την παρουσία του Ντέβιν Μπούκερ και του Μπράντλεϊ Μπιλ που είναι τραυματίες.

Υπάρχει όμως… Ντουράντ.

Ο “KD” έβαλε 26 πόντους και οδήγησε τους Σανς στη δεύτερη νίκη τους (2-1) χωρίς καν να αγχωθούν απέναντι στους Τζαζ οι οποίοι δεν κατάφεραν να ανταποκριθούν από την αρχή του αγώνα (126-104).

Ο Ντουράντ 7/7 δίποντα, 9/9 βολές (1/4τριπ.) και +30 στα 29 λεπτά που αγωνίστηκε και έχοντας άξια συμπαράσταση από τα γκαρντ που καλύπτουν τους δύο τραυματισμένους All Star (Έρικ Γκόρντον 21, Γκρέισον Άλεν 17), έφερε την ομάδα του μπροστά από νωρίς.

Οι Σανς προηγήθηκαν με +16 στο ημίχρονο και στο τέλος της τρίτης περιόδου έφτασαν τη διαφορά στους 28!

Ο Λάουρι Μάρκανεν έβαλε 19 πόντους και ο Κόλιν Σέξτον πρόσθεσε 14 για τους Τζαζ που έπεσαν στο 1-2.