Ντένβερ Νάγκετς: “Σεμινάριο” στην Οκλαχόμα Σίτι και 3-0 στη σεζόν!

2023-10-29T22:46:19+00:00 2023-10-30T00:50:48+00:00.

gadamopoulos

29/Oct/23 22:46

jokic-thunder

Οι πρωταθλητές πέρασαν το βράδυ της Κυριακής (29/10) από την έδρα των Θάντερ με νέα “παράσταση” του Νίκολα Γιόκιτς, διεύρυναν το αήττητο και υποχρέωσαν τους γηπεδούχους σε πρώτη ήττα στη σεζόν.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Η μία ομάδα έφτασε πέρσι στην κορυφή του ΝΒΑ και σκοπεύει να διατηρηθεί εκεί. Η άλλη, νεανική αλλά φιλόδοξη, έχει μεν τις δικές της βλέψεις, θεωρείται από πολλούς ανερχόμενη, όμως έχει και μπόλικο δρόμο μπροστά της.

Αυτό ακριβώς (της) έδειξαν το βράδυ της Κυριακής (29/10) οι πρωταθλητές Νάγκετς, οι οποίοι πέρασαν με 128-95 από την Οκλαχόμα Σίτι, συνεχίζουν αήττητοι (3-0) την υπεράσπιση του τίτλου τους και υποχρέωσαν τους Θάντερ στην πρώτη ήττα της σεζόν, έπειτα από το 2-0 σε Σικάγο και Κλίβελαντ.

Το Ντένβερ, μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί των Λέικερς και το πέρασμα από το Μέμφις, έδειξε και πάλι ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Η ομάδα του κόουτς Μάικ Μαλόουν προηγήθηκε 34-23 στην πρώτη περίοδο, και χάρη στο καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο των Γιόκιτς (22π., ριμπ.) και Μάικλ Πόρτερ τζούνιορ (14π.), ξέφυγε με 69-51 στην ανάπαυλα, ενώ έφτασε και στο +35 (119-84) στο 44΄!

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εμφανιστούν ανταγωνιστικοί, καθώς ο μεγάλος σταρ τους, Σέι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, είχε 0/9 σουτ στο πρώτο μέρος, στο οποίο ο ρούκι Τσετ Χόλγκρεν είχε 17π. με 7/11 σουτ. Ο «SGA» ξεκίνησε με 0/10 και πέτυχε το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς στο 27΄, όταν όλα είχαν κριθεί.

Ο «Joker» ολοκλήρωσε το ματς με 28π. (11/14διπ., 1/2τριπ., 3/3βολ., 14ριμπ., 5ασ.) σε 29΄, ενώ άλλοι τέσσερις παίκτες των Νάγκετς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Πόρτερ 20π.-9ριμπ., Μάρεϊ 19π.-8ασ., Ουότσον 17π. και Μπράουν 13π.).

Για την Οκλαχόμα Σίτι, ο Χόλμγκρεν έμεινε στους δύο πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και είχε συνολικά 19π. (6/8διπ., 1/2τριπ., 4/4βολ.).

Το κάκιστο επιθετικό βράδυ των Γκίλτζιους-Αλεξάντερ (7π., 2/12διπ., 0/4τριπ., 7ασ.) και Τζος Γκίντεϊ (9π., 4/13 σουτ) δεν καλύφθηκε από τους Τζέιλεν Ουίλιαμς (13π.), Τρε Μαν (12π.) και Λου Ντορτ (10π.). Ο πρώην σταρ της Εφές, Βασίλιε Μίτσιτς, έδειξε πως χρειάζεται χρόνο προσαρμογής, με 2π. (1/1διπ., 0/2τριπ., 3ασ., δύο λάθη σε 14΄), ενώ ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Αλεκσέι Ποκουσέφσκι, είχε μόλις έναν πόντο (0/1 σουτ, 1/2βολ.) σε 14΄.