Μπακς – Χοκς 110-127: Ο Γιάννης πάλεψε μόνος, ο Λίλαρντ στα… πολύ ρηχά και θρίαμβος των “Γερακιών”

2023-10-30T07:15:20+00:00 2023-10-30T11:14:31+00:00.

30/Oct/23 07:15

Oι Χοκς είχαν οκτώ παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων μέσα στο Μιλγουόκι και δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 127-110 των Μπακς…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Χοκς πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη σεζόν (1-2) χωρίς να αγχωθούν, με τον Τρέι Γιανγκ να πετυχαίνει 20 πόντους (11ασ.) και να ηγείται οκτώ συνολικά “διψήφιων” παικτών τους που δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Μπακς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το πάλεψε σχεδόν μόνος με 26 πόντους (9/14 σουτ, 8/10 βολές) και 11 ριμπάουντ, αλλά ήταν αποκαρδιωτική η δεύτερη εμφάνιση του Ντέμιαν Λίλαρντ καθώς έμεινε στους έξι πόντους με 2/12 σουτ και πέντε ασίστ για έξι λάθη!

Στο πρώτο του παιχνίδι μέτρησε 39 πόντους, αλλά σε αυτό παραλίγο να κάνει αρνητικό ρεκόρ καριέρας, σουτάροντας με πολύ άσχημα ποσοστά και με πολλά λάθη εις βάρος του. Είναι χαρακτηριστικό πως από τα 23 λάθη (17 οι Χοκς) των Μπακς, οι φιλοξενούμενοι πήραν 22 πόντους και εκεί εντοπίζεται η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Οι Χοκς ξεκίνησαν με ένα 31-25 στο πρώτο 12λεπτο, αλλά στη δεύτερη περίοδο… εξαφανίστηκαν με ένα επί μέρους 37-22 χάρη στην απόδοση πολλών από τους αναπληρωματικούς τους (Μπογκντάνοβιτς 17, Οκόνγκουο 14, Σαντίκ Μπέι 13).

Από εκεί και πέρα δεν άλλαξαν τα πράγματα, με τους Ντεζούντε Μάρεϊ και Τζέιλεν Τζόνσον να βάζουν 15 και 14 αντίστοιχα και τον Κλιντ Καπέλα να κλείνει το ματς με νταμπλ νταμπλ (12π., 12ριμπ.).

Ο Μαλίκ Μπίσλεϊ έκανε καλή εμφάνιση με 18 πόντους (4/10) τρίποντα και ο Μπρουκ Λόπεζ πρόσθεσε 13 για τους Μπακς που έπαιξαν χωρίς τον Κρις Μίντλετον και δεν είχαν άλλον παίκτη με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πήρε οκτώ λεπτά συμμετοχής και είχε δύο πόντους, δύο ασίστ κι ένα κλέψιμο, αλλά και τρία λάθη στο παθητικό του.