Ο Σάσα Βεζένκοφ πολύ καλός, μεγάλη νίκη των Κινγκς επί των Λέικερς με πρωταγωνιστές Φοξ και Μονκ

2023-10-30T07:28:14+00:00 2023-10-30T07:28:14+00:00.

30/Oct/23 07:28

Ο Σάσα Βεζένκοφ πέτυχε ξανά διψήφιο αριθμό πόντων και οι Κινγκς πέτυχαν μεγάλη νίκη με 132-127 επί των Λέικερς στην παράταση, στην 20η επέτειο του ντεμπούτο του ΛεΜπρόν Τζέιμς στην ίδια πόλη, το Σακραμέντο…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Σάσα Βεζένκοφ πέτυχε 11 πόντους με 2/6 τρίποντα, τέσσερα ριμπάουντ, ένα μπλοκ κι ένα εντυπωσιακό γκολ-φάουλ … πέφτοντας στο παρκέ ανάμεσα σε δύο αντιπάλους, βοηθώντας τους Κινγκς στα 18 λεπτά που πάτησε στο παρκέ.

Πέτυχε διπλό ρεκόρ καριέρας σε πόντους και χρόνο συμμετοχής καθώς είχε 10 και 16 αντίστοιχα από τα προηγούμενα δύο παιχνίδια του στο ΝΒΑ ως τώρα…

Ο ΝτεΆαρον Φοξ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Κινγκς μετρώντας 37 πόντους και οκτώ ασίστ, όλους στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Το ματς πήγε στην παράταση από καλάθι του ΛεΜπρόν Τζέιμς 12” πριν το δραματικό φινάλε, με τον Βασιλιά” να έχει 27 πόντους, 15 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ! Στις 29 Οκτωβρίου του 2003 είχε πετύχει 25 πόντους και μοίρασε εννιά τελικές πάσες όταν πάτησε για πρώτη φορά το πόδι του στο παρκέ σε επίσημο αγώνα του ΝΒΑ.

Οι Κινγκς του χάλασαν, όμως, τη γιορτή…

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 41-28 στην πρώτη περίοδο, αλλά σταδιακά οι Λέικερς μείωσαν τη διαφορά πριν ισοφαρίσουν το παιχνίδι, έχοντας τον Άντονι Ντέιβις σε μεγάλη βραδιά με 30 πόντους, 16 ριμπάουντ και τρία μπλοκ.

Στην παράταση όμως μίλησε ο Μαλίκ Μονκ. Ο αναπληρωματικός γκαρντ μέτρησε 22 πόντους συνολικά, βάζοντας τους 11 από τους 17 των Κινγκς στο έξτρα πεντάλεπτο!

Ο Κέβιν Χουέρτερ πρόσθεσε μία ντουζίνα πόντους με ένα καθοριστικό τρίποντο, 32” πριν το φινάλε του αγώνα και έτσι οι Κινγκς έφτασαν στο 2-1, ενώ οι Λέικερς έπεσαν στο 1-2.

Στους 17 σταμάτησε ο Κίγκαν Μάρεϊ που αστόχησε στο τελευταίο σου της κανονικής περιόδου, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις είχε 12 πόντους, 15 ριμπάουντ και πέντε ασίστ (για έξι λάθη), οι δύο από τις οποίες με αποδέκτη τον Σάσα Βεζένκοφ!

Ο Τορίν Πρινς έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 20 πόντους με 5/13 τρίποντα κι ο Ντε’Αντζελο Ράσελ πρόσθεσε 17 και εννιά ασίστ χωρίς λάθος (!) για τους Λέικερς.