O Kρις Πολ για πρώτη φορά εκτός βασικής πεντάδας έπειτα από 1.365 αγώνες!

2023-10-30T09:35:09+00:00 2023-10-30T09:41:19+00:00.

30/Oct/23 09:35

Έπρεπε να περάσουν 1.365 αγώνες, να μπει στην 19η σεζόν του και να αγωνιστεί σε έξι διαφορετικές ομάδες για να δούμε τον Κρις Πολ να μην ξεκινάει παιχνίδι στη βασική πεντάδα!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Κρις Πολ ήρθε από τον πάγκο του Στιβ Κερ στη νίκη των Ουόριορς με 106-95 επί των Ρόκετς στο Χιούστον κι αυτή ήταν η πρώτη φορά στην καριέρα του (19η σεζόν φέτος…) που συνέβη κάτι τέτοιο, είτε στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ, είτε στα πλέι οφς.

Ο Κρις Πολ είχε ως τώρα 1.216 ματς ως βασικός στη regural season με τους Χόρνετς, τους Κλίπερς, τους Ρόκετς, τους Θάντερ και τους Σανς– συν τα δύο πρώτα παιχνίδια του φέτος με τους Ουόριορς– κι άλλα 149 στην postseason!

Ο Κρις Πολ βρέθηκε στον πάγκο με το που γύρισε στο παρκέ ο Ντρέιμοντ Γκριν που δεν έπαιξε στις πρώτες δύο αγωνιστικές.

Ο Γκριν βρέθηκε στην πεντάδα μαζί με τους “Splash Brothers”, Κάρι και Κλέι Τόμπσον, ο Άντριου Ουίγκινς έπαιξε στο “τρία” κι ο Κεβόν Λούνεϊ στο “πέντε.
Προφανώς ο Κερ δεν θέλησε να κατεβάσει ένα τόσο χαμηλό σχήμα στην αρχική του πεντάδα, δηλαδή με Πολ-Κάρι και Τόμπσον μαζί, όχι ότι δεν συνέβη κατά τη διάρκεια του αγώνα ή δεν θα το ξαναδούμε.

Ο Κρις Πολ έπαιξε 27 λεπτά και μέτρησε οκτώ πόντους, επτά ασίστ και πέντε ριμπάουντέχοντας ένα εκπληκτικό +22 όσο βρισκόταν στο παρκέ.

Οπότε… λειτούργησε πολύ καλά:

“Θα κάνω οτιδήποτε για τη νίκη της ομάδας. Αν αυτό σημαίνει ότι δεν τελειώνω τα παιχνίδι, τότε θα γίνει. Είχα την ευκαιρία να παίξω πολύ στην καριέρα μου, υπάρχουν πράγματα που αλλάζουν, που θα είναι διαφορετικά και εγώ θα είμαι εδώ πάραυτα”, δήλωσε ο 38χρονος πόιντ γκαρντ.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, αυτό κρίθηκε από τα χέρια του Στεφ Κάρι ο οποίος πέτυχε 4/4 τρίποντα (από τα 6/14) μεταξύ 43-45oy λεπτού, ξεκολλώντας στο σκορ από τους “ενοχλητικούς” Ρόκετς, που τους απείλησαν μέχρι να “μιλήσει” ο κορυφαίος σουτέρ (24π.).

Ο Κλέι Τόμπσον έβαλε 19 και ο Γκάρι Πέιτον 15 για τη δεύτερη νίκη (2-1) των Ουόριορς)

Ο Τζέιλεν Γκριν με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Ρόκετς (ρεκόρ 0-3) και τον ακολούθησε ο Αλπερέν Σενγκούν με 19 (επτά ασίστ).