Φοβερός ο Γιάννης στη νίκη των Μπακς επί των Χιτ, παραλίγο τεράστια ανατροπή στο τέλος

2023-10-31T07:11:11+00:00 2023-10-31T07:11:11+00:00.

31/Oct/23 07:11

MILWAUKEE, WI - OCTOBER 30: Giannis Antetokounmpo #34 of the Milwaukee Bucks shoots the ball during the game against the Miami Heat on October 30, 2023 at the Fiserv Forum Center in Milwaukee, Wisconsin. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2023 NBAE (Photo by Gary Dineen/NBAE via Getty Images).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε την πρώτη του 30αρα στη σεζόν και οι Μπακς νίκησαν με 122-114 τους Χιτ στο Μιλγουόκι, στο τρίτο σερί εντός έδρας παιχνίδι τους από το ξεκίνημα της χρονιάς…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν φοβερός με 33 πόντους έχοντας 8/11 βολές και 12/21 σουτ (1/3 τρίποντα), σώζοντας τους Μπακς στα τελευταία λεπτά από μία τεράστια εις βάρος τους ανατροπή.

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 25 πόντους, 103-78, διαφορά και κατά την… κακή τους συνήθεια (όπως τα προηγούμενα χρόνια), άφησαν το παιχνίδι να κυλήσει χαλαρά στη συνέχεια.

Οι τέσσερις αναπληρωματικοί των Χιτ με μοναδικό βασικό στο παρκέ τον Τάιλερ Χίρο που έβαλε 35 (!) και τον Τζίμι Μπάτλερ εκτός, έκαναν μία τρομερή αντεπίθεση, μειώνοντας με καλάθι του Ντάνκαν Ρόμπινσον σε 115-109, με 1:22 να απομένει.

Την κατηφόρα των Μπακς σταμάτησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με τρίποντο παιχνίδι και το ματς κρίθηκε οριστικά σε αυτήν τη φάση. Το επί μέρους σκορ στην τελευταία περίοδο ήταν 41-25 υπέρ των Χιτ.

Ο “GreekFreak” πρόσθεσε επτά ριμπάουντ και έπαιξε 32 λεπτά, βοηθώντας τους Μπακς να ανέβουν στο 2-1, με όλα τα ματς να διεξάγονται στο Μιλγουόκι.

Ο Ντέμιαν Λίλαρντ επανήλθε στις καλές εμφανίσεις μετά τους έξι πόντους κατά των Χοκς το ακριβώς προηγούμενο βράδι, μετρώντας 25 πόντους (7/14 σουτ) με τέσσερις ασίστ στο ενεργητικό του.

Μεγάλη βοήθεια έδωσε ο Μπόμπι Πόρτις με 16 και 11 πόντους πρόσθεσε ο Μπρουκ Λόπεζ.

Ο Κρις Μίντλετον επέστρεψε στο ροτέισον αλλά έπαιξε μόλις 17 λεπτά και έμεινε στους πέντε πόντους και σε άλλες τόσες τελικές πάσες.

Οι Χιτ αγωνίστηκαν χωρίς τον Μπαμ Αντεμπάγιο και έπεσαν στο 1-3.

Ο Τζίμι Μπάτλερ έπαιξε μόλις 29 λεπτά και έμεινε στους 13 πόντους, ενώ 15 έβαλε ο Ντάνκαν Ρόμπινσον.