ΝΒΑ-Αποτελέσματα: Πρώτη (και βαριά) ήττα των Νάγκετς, το 4/4 οι Μάβερικς με “κρύο” Ντόντσιτς

2023-11-02T09:21:08+00:00 2023-11-02T09:26:52+00:00.

02/Nov/23 09:21

MINNEAPOLIS, MINNESOTA - NOVEMBER 01: Karl-Anthony Towns #32 of the Minnesota Timberwolves goes up for a shot while Nikola Jokic #15 of the Denver Nuggets defends in the first quarter at Target Center on November 01, 2023 in Minneapolis, Minnesota. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by David Berding/Getty Images)

Στη Μινεάπολις σταμάτησε το αήττητο σερί των Νάγκετς και μάλιστα με… γδούπο.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Άντονι Έντουαρντς πέτυχε 24 πόντους, ο Καρλ Άντονι-Τάουνς πρόσθεσε άλλους 21 κι ο Ναζ Ριντ 16 και οι Τίμπεργουλφς διέλυσαν με 110-89 τους πρωταθλητές στη Μινεσότα!

Από το πρώτο ημίχρονο τα πράγματα έδειχναν ξεκάθαρα υπέρ των “Λύκων” που προηγήθηκαν με 19 πόντους διαφορά και με 26/27 βολές κράτησαν εύκολα τα ηνία του αγώνα, υποχρεώνοντας τους Νάγκετς στην πρώτη τους ήττα (4-1) στην κανονική περίοδο. Οι Τίμπεργουλφς έχουν τώρα 2-2.

Ο Τάουνς πάλεψε σκληρά και στην άμυνα απέναντι στον Γιόκιτς με τη βοήθεια του Γκομπέρ (12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ). Ο MVP των περσινών τελικών ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ αλλά μόλις τρεις ασίστ στο ενεργητικό του.

Ο Μάικ Κόνλεϊ πρόσθεσε 17 για τους γηπεδούχους.

Μόνο ο Τζαμάλ Μάρεϊ ήταν “διψήφιος” (14π.) μαζί με τον Γιόκιτς αλλά με κακά ποσοστά ευστοχίας (4/16).

Στο Ντάλας τώρα, οι Μάβερικς νικούν και χωρίς… τον Ντόντσιτς. Έπαιξε μεν στο 114-105 επί των Μπουλς, το οποίο προήλθε από ένα εντυπωσιακό 33-22 στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο ο “Λούκα Μάτζικ” έκανε το χειρότερο παιχνίδι της σεζόν ως τώρα, με 18 πόντους, έχοντας 5/16 σουτ και 1/8 τρίποντα. Μοίρασε δέκα ασίστ για έξι λάθη και κατέβασε έξι ριμπάουντ.

Το αμέσως χειρότερο παιχνίδι του Λούκα ήταν… 33 πόντων.

Απουσίασε και πάλι ο Κάιρι Ίρβινγκ – δεύτερο σερί ματς- αλλά ούτε αυτό επηρέασε αρνητικά τους Μάβερικς που έκαναν το 4/4!

Ο Γκραντ Ουίλιαμς ισοφάρισε τα ρεκόρ του καριέρας του σε πόντους (25) και τρίποντα (7/9) και ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων.
Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ τον ακολούθησε με 24 πόντους και 7/13 τρίποντα από τον πάγκο, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ντέρικ Τζόουνς τζ. με 17 πόντους κατά της πρώην ομάδας του.

Ο Ζακ ΛαΒιν έβαλε 22, ο Νίκολα Βούτσεβιτς 21 με 20 (!) ριμπάουντ, ενώ ο ντεφορμέ ΝτεΡόζαν πρόσθεσε 16 για τους Μπουλς που έπεσαν στο 2-3.