ΝΒΑ: Με “clutch” Μπανκέρο οι Μάτζικ διπλό επί των Τζαζ, μεγάλη νίκη οι…μισοί Πέλικανς

2023-11-03T07:50:42+00:00 2023-11-03T07:50:42+00:00.

03/Nov/23 07:50

paolo-banchero-usa

O Πάολο Μπανκέρο έβαλε 30 πόντους και ένα καθοριστικό λέι απ με 14” να απομένουν για να χαρίσει στους Μάτζικ ένα μεγάλο διπλό επί των Τζαζ, με 115-113 στο Σολτ Λέικ Σίτι…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Μπανκέρο πρόσθεσε εννιά ριμπάουντ και πέντε ασίστ για την μόλις τρίτη νίκη των Μάτζικ επί των Τζαζ στα τελευταία 15 μεταξύ τους παιχνίδια!

Ο διεθνής Αμερικανο-ιταλός είχε 9/13 σουτ (11/15 βολές) και όλα τα καλάθια του πλην ενός (1/2 τρίποντα) μπήκε από την περίμετρο, καθώς επιτέθηκε στο αντίπαλο καλάθι σε ολόκληρο το παιχνίδι.

Ο Φραντς Βάγκνερ πρόσθεσε 21 (4κλ.) και ο Κόουλ Άντονι 18 πόντους με 7-7 σε ριμπάουντ και ασίστ, βοηθώντας τους Μάτζικ να φτάσουν σε θετικό ρεκόρ (3-2), παίζοντας τέσσερα ματς ως τώρα μακριά από το Ορλάντο.

Οι Τζαζ έπεσαν στο 2-4 παρά τους 22 πόντους του Λάουρι Μάρκανεν. Ο Τζόρνταν Κλάρκσον πρόσθεσε 21 και ο Τζον Κόλινς 20 και 10 ριμπάουντ.

Στη Νέα Ορλεάνη, οι Πέλικανς υποδέχτηκαν τους Πίστονς χωρίς τον Ζάιον Ουίλιαμσον και τον Μπράντον Ίνγκραμ, αλλά αυτές οι απουσίες ουδόλως τους εμπόδισαν να νικήσουν και μάλιστα εύκολα (125-116).

Οι Πέλικανς προηγήθηκαν με 23 πόντους διαφορά στο ημίχρονο και παρότι οι Πίστονς έκαναν ένα 34-22 στην τρίτη περίοδο, η μοίρα του αγώνα δεν άλλαξε.

Ο Σι Τζέι Μακόλουμ έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 33 πόντους, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας πέτυχε μεγάλο νταμπλ νταμπλ με 23π., 13ρ., και τρία μπλοκ, ενώ ο Χερμπ Τζόουνς με 21 και ο Ματ Ράιαν με 20 πόντους (6/8 τρίποντα) διέλυσαν την άμυνα των Πίστονς.

Οι Πέλικανς ξεκίνησαν δυνατά τη σεζόν με ρεκόρ 4-1, έναντι 2-4 των Πίστονς που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Κέιντ Κάνινγκχαμ με 22π.