O Γιόκιτς νίκησε τον Ντόντσιτς σε μία επική “μονομαχία”, πρώτη ήττα των Μάβερικς

2023-11-04T07:50:19+00:00 2023-11-04T08:48:47+00:00.

04/Nov/23 07:50

Ολόκληρο το ΝΒΑ περίμενε τη μονομαχία ανάμεσα σε δύο σούπερ σταρ σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Νίκολα Γιόκιτς νίκησε τον Λούκα Ντόντσιτς και οι Νάγκετς επικράτησαν με 125-114 των Μάβερικς, που υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους ήττα στη φετινή σεζόν…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Αν μη τι άλλο οι δύο Ευρωπαίοι σούπερ σταρ πρόσφεραν ένα εξαιρετικό θέαμα με την απόδοση και την ανταγωνιστικότητα τους, σε ένα ντέρμπι της Δύσης από δύο πιθανούς διεκδικητές του τίτλου.

Ο Γιόκιτς ήταν αυτός που κέρδισε τη μονομαχία και οι Νάγκετς το παιχνίδι, με τους δύο άσους να μοιράζονται αγκαλιές και φιλιά μετά το τέλος του αγώνα στο Ντένβερ.

Ο MVP των περσινών τελικών μέτρησε 33 πόντους με τρομερά ποσοστά ευστοχίας με 14/16 σουτ (2/2 τρίποντα) και 3/5 βολές, ενώ έμεινε μόλις μία ασίστ μακριά (9) από το τριπλ νταμπλ καθώς μάζεψε 14 ριμπάουντ.

Έβαλε μάλιστα κι ένα τρίποντο στην εκπνοή για το +15 των Νάγκετς στα πρώτα 24 λεπτά…

Ο Λούκα Ντόντσιτς με τη σειρά του είχε 34 πόντους με 6/11 τρίποντα και πλησίασε επίσης το τριπλ νταμπλ έχοντας 10 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ στο ενεργητικό του, αλλά υπέπεσε σε εννιά λάθη στα 38 λεπτά που αγωνίστηκε.

Οι Νάγκετς έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους, αλλά οι Μάβερικς μείωσαν στους οκτώ, δείχνοντας ικανοί να πετύχουν μία μεγάλη ανατροπή. Εκεί όμως ο Γιόκιτς έβαλε ένα λέι απ για να κόψει την όρεξη των φιλοξενούμενων που έχασαν για πρώτη φορά φέτος (4-1).

Ο Μάικλ Πόρτερ μέτρησε 24 πόντους (9ριμπ.) και ο Τζαμάλ Μάρεϊ έκανε νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 13 ασίστ για τους πρωταθλητές που έφτασαν στο 5-1. Δέκα οκτώ πόντους πρόσθεσε και ο Άαρον Γκόρντον.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ επέστρεψε έπειτα από απουσία δύο αγώνων, βάζοντας 22 πόντους, ενώ μοίρασε και επτά ασίστ. Είχε επίσης και τέσσερα κλεψίματα.