ΝΒΑ (αποτελέσματα): Τρομακτικός Εμπίντ με 29 σε μία περίοδο (48 συνολικά), πρώτη ήττα των Σέλτικς

2023-11-07T08:26:44+00:00 2023-11-07T08:26:44+00:00.

07/Nov/23 08:26

PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA - NOVEMBER 06: Joel Embiid #21 of the Philadelphia 76ers is guarded by Daniel Gafford #21, Kyle Kuzma #33 and Jordan Poole #13 of the Washington Wizards during the third quarter at the Wells Fargo Center on November 06, 2023 in Philadelphia, Pennsylvania. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Tim Nwachukwu/Getty Images)

O τρομακτικός Τζοέλ Εμπίντ πέτυχε 48 πόντους- τους 29 στην τέταρτη περίοδο- και οδήγησε τους Σίξερς στην πέμπτη σερί νίκη τους (5-1), επικρατώντας με 146-128 των Ουίζαρντς που έπεσαν στο 1-5…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ήταν ένα ιστορικό βράδυ για τον ΜVP, Τζοέλ Εμπίντ, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 48 πόντους (17/23 δίποντα, 14/14 βολές) – σε 31 λεπτά- 11 ριμπάουντ και έξι ασίστ στο ενεργητικό του και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία των Σίξερς με έξι ματς έχοντας 45+ πόντους, 10+ ριμπάουντ και 5+ τελικές πάσες!

Ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν κατέγραψε πέντε αντίστοιχες εμφανίσεις.

Ο Εμπίντ, μάλιστα, πέτυχε 29 πόντους με 10/10 σουτ σε μία περίοδο (τρίτη) και έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ χωρίς χαμένο σουτ με πάνω από δέκα προσπάθειες σε ένα 12λεπτο, μετά τους Κλέι Τόμπσον (13/13) και ΛεΜπρόν Τζέιμς (10/10).

Ο Ταϊρίς Μάξεϊ πρόσθεσε 22 πόντους και ρεκόρ καριέρας 11 ασίστ και ο Τόμπι Χάρις είχε 18 για τους Σίξερς των πέντε σερί νικών μετά την πρεμιέρα στο Μιλγουόκι (ήττα στον πόντο), δείχνοντας πως δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα λόγω της απώλειας Χάρντεν.

Ο Κάιλ Κούζμα με 28 και ο Τζόρνταν Πουλ με 23 ήταν οι κορυφαίοι των Ουίζαρντς που δεν… στρίβουν στην μετά Μπιλ και Πορζίνγκις εποχή.

Στη Μινεσότα σταμάτησε το αήττητο των Σέλτικς και έτσι δεν υπάρχει καμία ομάδα στο ΝΒΑ που να μην έχει χάσει παιχνίδι στο ξεκίνημα της σεζόν.

Το ματς κρίθηκε στην παράταση με 114-109 και οι Τίμπεργουλφς οφείλουν τη νίκη τους (4-0 στην έδρα τους, 4-2 συνολικά) στον Άντονι Έντουαρντς.

Ο χαρισματικός γκαρντ πέτυχε οκτώ από τους 13 πόντους της ομάδας του στο έξτρα πεντάλεπτο και 38 συνολικά (9ρ., 7ασ.), χαρίζοντας τη νίκη στους “Λύκους” απέναντι στους αήττητους μέχρι πριν λίγες ώρες Σέλτικς (5-1).

Ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς πρόσθεσε 20, ο Ρούντι Γκομπέρ είχε 14 με 2/11 βολές (!) και 12 ριμπάουντ κι άλλους τόσους έβαλε 0 Ναζ Ριντ από τον πάγκο, την ώρα που ο Καρλ Άντονι Τάουνς έπαιξε μόλις 28 λεπτά (7π.), φορτωμένος με φάουλ από νωρίς.

Ο Τζέισον Τέιτουμ πέτυχε 32 πόντους (5κλ.), ο Τζέιλεν Μπράουν μέτρησε 26 και ο Πορζίνγκις άλλους 20 για τους Σέλτικς, που έφτασαν κοντά στο 6-0 που ήταν το καλύτερο ξεκίνημα τους από τη σεζόν 2009-10.